Echipa Colegiului Național Iași s-a calificat la faza națională a Olimpiadei Sportului Scolar, la baschet băieți

Județul Suceava a fost reprezentat în competiția zonală desfășurată la Câmpulung Moldovenesc de echipa Colegiului “Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuți, care s-a clasat pe locul al II-lea, fiind învinsă de ieșeni cu scorul de 108 – 91

baschet2

In acest sfârșit de săptămână, Câmpulung Moldovenesc a găzduit etapa zonală a Olimpiadei Naționale a Sportului Scolar, la baschet – băieți, la care au participat șase echipe de elevi, din șase județe: Bacău, Botoșani, Iași, Neamț, Suceava și Vaslui. Fiecare echipă este câștigătoarea etapei județene a Olimpiadei Sportului Scolar. Din județul Suceava a participat la această competiție echipa Colegiului “Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuți, cea care s-a calificat după etapa județeană, care a avut loc la începutul lunii martie. In această etapă, echipa suceveană s-a confruntat cu echipa Colegiului Național Iași, clasându-se pe locul al doilea, cu scorul de 108-91. Pentru elevii ieșeni, cele mai multe puncte, 31, le-a marcat Toma Zamfirescu. Echipa Colegiului Național Iași, antrenată de prof. Olga Radu, va reprezenta Moldova la etapa finală, care se va desfășura în perioada 18 – 21 mai în județul Gorj. (A.I.)