Tuesday , April 16 2024

După Emma Răducanu, Bianca Andreescu și Karolina Pliskova părăsesc Wimbledon în al doilea tur

Bianca Andreescu a părăsit joi ediția din acest an a Wimbledonului. Sportiva de origine română, ajunsă pe locul 56 în ierarhia WTA, a fost învinsă în turul doi de Elena Rybakina (locul 23 WTA).

4-6, 6-7 (5) a fost scorul cu care Bianca, finalistă săptamâna trecută la Bad Homburg, a fost învinsă la capătul unui meci care a durat o oră și 39 de minute.

78.000 de lire sterline va primi Bianca pentru prezența în runda secundă de la Wimbledon.

Finalista de anul trecut de la Wimbledon, Karolina Pliskova, a părăsit și ea ediția din acest an încă din runda a doua.

Cehoaica a fost învinsă de britanica Katie Boulter, în fața căreia a pierdut și săptămâna trecută la Eastbourne.

Pliskova a cedat în trei seturi, scor 6-3, 6-7 (6), 4-6, după un meci de două ore.

Jurnaliștii francezi nu-l uită și nu-l iartă pe arbitrul român Istvan Kovacs

UEFA a desemnat, duminică, arbitrul partidei din manșa retur a sferturilor de finală ale Ligii …