Thursday , February 2 2023

Dorin Andrei Rusu și Alin Firfirică au devenit campioni naționali

Dorin Andrei Rusu (foto), Dorna Vatra Dornei, a reușit, în primul său an de tineret, să câștige titlul național în proba de 1.500 de metri, în vreme ce Alin Firfirică (CSU Suceava) a câștigat medalia de aur la aruncarea discului  Rusu - campion national-min

Sportivii cluburilor sucevene au cucerit trei medalii, joi, în prima zi a etapei finale a Campionatului Național de atletism, găzduită de Stadionul ‘’Nicolae Dobrin’’ din Pitești.

Dorin Andrei Rusu, atlet pregătit de Cristi Prâsneac la CSM Dorna Vatra Dornei, a reușit, în primul său an de tine­ret, să câștige titlul de campion național în proba de 1.500 de metri, cu timpul de 3 minute, 49 de secunde și 69 de sutimi, la doar 15 sutimi în fața celui de-al doilea clasat.

Alin Firfirică, sportiv pregătit de Ioan Zanfirache la CSU Suceava a devenit campion național la aruncarea discului, cu 63 de metri și 20 de centimetri. In aceiași probă, colegul său de club, Marius Constantin Musteață a cucerit medalia de bronz cu o aruncare de 51 de metri și 62 de centimetri.

Rezultatele înregistrare joi:

Feminin: 10.000 m

1. Cristina Simion (CSA Steaua, CSU Arad) 35:37.83

2. Paula Todoran (CSM Zalău) 35:42.03

3. Ionela Puia (CSM Craiova) 35:48.25

Aruncarea ciocanului

1. Bianca Florentina Ghelber (SCM Bacău, CSA Steaua) 68,78 m

2. Bianca Monica Lazăr Fazecaș (CS Dinamo) 66,16 m

3. Ana Adela Stanciu (CS Olimpia, CS Dinamo) 60,96 m

Triplusalt

1. Elena Andreea Panțuroiu (CSM București) 13,74 m

 

2. Cristina Ioana Bujin (CS Farul, CSA Steaua) 13,24 m

3. Carmen Cristina Toma (CS Rapid, CSM Craiova) 13,17 m

Săritura în înălțime

1. Daniela Stanciu (CSA Steaua) 1,90 m

2. Ligia Damaris Bara (CSU Oradea) 1,75 m

3. Adina Ionela Amzucu (CSA Steaua) 1,75 m

Aruncarea greutății

1. Andreea Huzum Vitan (CS Botoșani) 14,90 m

2. Lenuța Burueană (CS Ceahlăul Piatra Neamț, CSA Steaua) 13,60 m

3. Ioana Diana țigănașu (CS Ceahlul Piatra Neamț, LPS Pitești) 13,41 m

400 m

1. Andrea Miklos (CSS Viitorul Cluj) 52.81

2. Sanda Belgyan (CSU Cluj-Napoca) 52.88

3. Bianca Denisa Răzor (CSA Steaua) 52.99

Săritura cu prăjina

1. Ionela Denisa Luca (CSM Călărași, CS Rapid) 3,80 m

2. Adina Anamaria Buzescu (CS Dinamo) 3,60 m

3. Ştefania Drăgan (CSM Craiova) 3,00 ,

3. Antonia Irimia (SCM Deva) 3,00 m

100 m garduri

1. Anamaria Nesteriuc (CSA Stea­ua) 13.27

2. Iulia Nicoleta Banaga (CSM Onești) 13.75

3. Elena Stefania Viscun (CS Rapid, CS Dinamo) 13.86

100 m

1. Marina Andreea Baboi (SCM Gloria Buzău) 11.54

2. Florentina Costina Iușco (CN Sp. Cetate Deva) 11.57

3. Ioana Teodora Gheorghe (CSA Steaua) 11.93

1.500 m

1. Claudia Mihaela Bobocea (CSM Sf. Gheorghe, CSA Steaua) 4:13.66

2. Ancuța Bobocel (CSU Craiova) 4:14.07

3. Lenuța Petronela Simiuc (CSM Bacău) 4:15.48

3.000 m obstacole

1. Claudia Prisecaru (CSM Focșani 2007) 10:07.77

2. Adela Paulina Bălțoi (CS Pandurii Tg. Jiu) 10:43.71

3. Daniela Vasile (CSS Triumf București) 10:44.39

Ştafetă 4×100 m

1. CSA Steaua București (Florina Pierdevară, Bianca Denisa Răzor, Anamaria Nesteriuc, Ioana Teodora Gheorghe) 47.12

2. CSM Craiova (Ana Maria Roșianu, Mariana Mădălina Fica,

Cristina Gabriela Iacoban, ștefania Victorița Sandu) 47.50

3. CSM Onești (Diana Ana Maria Ion, Andreea Alexandra Dinu, Andreea Mihaela Caracuda, Iulia Nicoleta Banaga) 48.23

Masculin: 10.000 m

1. Aras Kaya (Turcia) 28:52.68

2. Nicolae Alexandru Soare (CS știința Bacău) 29:54.51

3. Ilie Alexandru Corneschi (CSM Craiova) 30:28.31

Aruncarea suliței

1. Alexandru Mihăiță Novac (CSM Bacău) 81,00 m

2. George Cătălin Zaharia (CSA Steaua) 76,49 m

3. Mark Slavov (Bulgaria) 71,61 m

Aruncarea discului

1. Alin Alexandru Firfirică (CSA Steaua, CSU Suceava) 63,20 m

2. Sergiu Ursu (CS Dinamo) 57,79 m

3. Marius Constantin Musteață (CSU Suceava) 51,62 m

400 m

1. Robert Parge (CSU Cluj-Napoca) 46.11

2. Cristian Radu (CSM Ploiești, CS Petrolul) 47.64

3. Cosmin Trofin (CSA Steaua, CSM Sf. Gheorghe) 47.94

Triplusalt

1. Marian Oprea (CSM București) 16,32 m

2. Cristi Nicușor Boboc (CS Farul Constanța) 16,00 m

3. Răzvan Cristian Grecu (CSS Nr 1 Constanța, CS Farul Constanța) 15,77 m

110 m garduri

1. Cosmin Ilie Dumitrache (CSM București, CS Rapid) 14.00

2. Alin Ionuț Anton (CSM Onești) 14.15

3. Adrian Boldeanu (CS Farul) 14.47

100 m

1. Ionuț Andrei Neagoe (CSM Slatina, CSU Pitești) 10.41

2. Petre Nicolae Rezmiveș (CSM Ploiești, CS Petrolul) 10.52

3. Alexandru Terpezan (CSM Onești) 10.58

1.500 m

1. Dorin Andrei Rusu (CSM Dorna Vatra Dornei) 3:49.69

2. Nicolae Marian Coman (CSA Steaua, CSU Arad) 3:49.84

3. Cătălin Tecuceanu (CSM Brașov) 3:52.52

3.000 m obstacole

1. Daniel Ionuț Betej (CSU Reșița, CSM Craiova) 9:05.28

2. Mihai Cochior (LPS Iași) 9:11.02

3. Cătălin Constantin Atănăsoaie (CSU Reșița) 9:19.21

Ştafetă 4×100 m

1. CSM Onești (Alexandru Ionuț Iconaru, Alexandru Terpezan, Marian Valentin Tănase, Ioan Andrei Melnicescu) 40.39

2. CSM Slatina (Mihai Cosmin Dincă, Marius Florin Şerban, Ionuț Andrei Neagoe, Daniel Mihai Robert Budin) 40.88

3. CSM Ploiești (Costin Florian Homiuc, Cristian Radu, Bogdan Cristian Oprina, Petre Nicolae Rezmiveș) 41.05

Potrivit Federației Române de Atletism, la competiție s-au înscris 382 de atleți (158 la feminin și 224 la masculin), reprezentând 99 de cluburi. Aceasta este ultima verificare înaintea Campionatelor Europene de la Berlin, programate în perioada 7-12 august. (Dănuț CHIDOVEȚ)

Vezi si

Şomuz Fălticeni s-a reunit sub comanda noului antrenor Daniel Stoica

26 de jucători au luat parte la prima ședință de pregătire din acest an Şomuz …