Dinamo a revenit spectaculos si a invins Rapid cu 3-2, în derbiul etapei a IV-a a Ligii I

Gabriel Torje a marcat golul victoriei pentru Dinamo

Echipa Dinamo a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-2, formaţia Rapid, după ce, la pauză, elevii lui Ioan Andone erau conduşi cu 2-0, meciul contând pentru etapa a IV-a a Ligii I.
Pentru Dinamo au înscris Liviu Ganea ’51, ’62 şi Torje ’65 în timp pentru Rapid a marcat Herea ’13, ’43.
0-1 – Herea a deschis scorul pentru Rapid printr-un şut din faţa porţii dinamoviste, după o centrare a lui Bozovici care a beneficiat de o deschidere pe partea dreapta de la Costin Lazăr.
0-2 – Rapid a majorat scorul prin acelaşi Ovidiu Herea, mijlocaşul reuşind o acţiune pe partea stânga în care l-a driblat pe fundaşul Cosmin Moţi şi a şutat apoi la colţul lung apărat de Naumovski.
1-2: – Dinamo a redus din diferenţa de pe tabela de marcaj prin jucătorul intrat la pauză, Liviu Ganea, care a marcat după o lovitură de cap din apropierea porţii oaspeţilor.
2-2 – Liviu Ganea a reuşit al doilea său gol după o acţiune prelungită de atac a dinamoviştilor, cu patru şuturi spre poarta lui Bornescu, ultimul dintre ele fiind şi golul egalizator pentru Dinamo.
3-2 – Dinamo a preluat conducerea după golul marcat de Gabriel Torje printr-un şut de la 18 metri lateral dreapta la colţul lung apărat de Mircea Bornescu.
Dinamo Bucureşti: 23. Naumovski – 27. Homei, 30. Garat, 4. Moţi, 31. Bazzi – 22. Torje, 5. D. Kone (29. N’Doye ’59), 26. Mărgăritescu, 20. Ad. Cristea – 17. An. Cristea (19. L. Ganea ’46), 9. M. Niculae (15. Dănciulescu ’80). Antrenor: Ioan Andone.
Rapid: 33. Bornescu – 2. Rui Duarte, 4. M. Antonio, 23. M. Constantin, 6. Ezequias – 30. Spadacio, 15. Lazăr, 8. Grigore, 19. Bozovici (99. Cassio ’66) – 10. Herea (25. Veronezi ’83), 21. Sburlea (9. Răduţă ’77). Antrenor: Marius Şumudică.
Cartonaşe galbene: Torje ’32, Garat ’45 şi ’90+2. Mărgăritescu ’86 / Grigore ’40, C. Lazăr ’76, Rui Duarte ’77, Veronezi ’89, M. Constantin ’90+1.
Cartonaş roşu: Garat 90+2
În al doilea minut de prelungire, fundaşul argentinian Garat a fost eliminat după ce arbitrul Cristian Balaj i-a arătat cel de-al doilea cartonaş galben.
Arbitri – Cristian Balaj – Szekely Zoltan, Ionel Popa – Adrian Comănescu.
Observatori: Cornel Sorescu, Gheorghe Nedelescu.
Supervizor: Mircea Sandu.
Meciul a fost urmărit de aproximativ 9.000 de spectatori dintre care 400 de fani rapidişti.
În minutul 8, arbitrul Cristian Balaj a întrerupt meciul pentru două minute din cauza fumului produs de fumigenele aruncate de galeriile celor două echipe. Meciul a fost reluat după ce şi crainicul stadionului a făcut un apel la fanii dinamovişti şi rapidişti să nu mai arunce fumigene, pentru că, în caz contrar, arbitrul Cristian Balaj va decide întreruperea definitivă a meciului.
Jumătate dintre fanii dinamovişti aflaţi în Peluza Cătălin Hâldan au părăsit stadionul după golul de 2-0 al formaţiei Rapid.
Galeria dinamovistă a afişat mai multe bannere, unul dintre ele fiind adresat lui Cristian Borcea: “La Split au vorbit banii pentru o vacanţă la Miami. Pleacă de tot”. Alte bannere afişate de galeria dinamovistă: “Onoarea nu se vinde, simbolurile nu se cumpără” şi “Buşcă, suntem alături de tine”.