Dinamo a luat Cupa Romaniei. A invins pe Rapid cu 1-0

Dinamo a invins pe Rapid cu 1-0 si a castigat Cupa Romaniei. Scarlatache a inscris cu o lovitura de cap de la circa patru metri, dupa o pasa de pe partea stanga a lui Curtean. Meciul a fost arbitrat de o brigada italiana, cu Daniele Orsato la centru, ajutat de Nicola Nicoletti si Massimiliano Grilli.

Inainte de meci, galeria dinamovista a afisat un banner urias pe care scria: “Adevaratele infrangeri sunt renuntarile la vis”, iar din stegulete fanii au scris “Ultrasi liberi”.

Suporterii rapidisti au prezentat un banner pe care scris: “Cea mai tare frecventa din lume”, iar din placute a fost formata cifra: 1923.

Dinamo: Naumovski – Luchin, D.Grigore, Moti, Scarlatache – Curtean, Rus, Kone, Alexe (Pulhac ’67) – Niculae (Tucudean ’81), Danciulescu (C. Munteanu ’71). Antrenor: Dario Bonetti

Rapid: Coman – Roman, M. Antonio, Oros, Bozovici – Teixeira, Alexa (Ionita ’80), N. Grigore – Deac, Herea (Pancu ’74), Surdu (Grigorie ’59). Antrenor: Razvan Lucescu

Cartonase galbene: M. Niculae ’68, Naumovski ’90A6 / Grigorie ’71, Oros ’90A2

Meciul a fost arbitrat de o brigada italiana, cu Daniele Orsato la centru, ajutat de Nicola Nicoletti si Massimiliano Grilli. Rezerva a fost Paolo Valeri.

Fanii dinamovisti au mai afisat si alte bannere: “Fenomentul moare, dormim in continuare”, “Cupe si campionate, o cota buna le face uitate” sau “Singurul meci pe care il mai credeam curat a fost cel in v-ati prostituat”.

“Rapid nu e pe gustul puterii”, “Pe 300 dintre voi va cunoastem, restul cine sunteti?” au fost alte bannere ale fanilor giulesteni.

In festivitatea de dinaintea partidei, doua steaguri imense ale celor doua echipe au fost desfasurate pe teren.

In prima repriza, din galeria echipei Rapid s-au aruncat mai multe petarde si o torta la Tribuna I, iar din peluza dinamovista s-a aruncat o fumigena.

Ambele galerii au scandat: “Mitica la puscarie”.

In minutul 44 al meciului, secunzii lui Dario Bonetti au fost trimisi in tribuna.

La partida au fost prezenti circa 50.000 de spectatori.

gandul.info

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în sferturi la Europenele de la Belgrad

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatelor Europene de box …