Thursday , April 18 2024

Debut cu ghinion pentru Rapid Suceava

.

N `n prima etap\ a Ligii a III-a, echipa sucevean\ a fost `nvins\ cu scorul de 0-1 pe terenul celor de la Politehnica Gala]i n unicul gol al partidei a fost `nscris de Aglebetea `n minutul 15 n “ceferi[tii” au trimis `n trei r=nduri mingea `n barele por]ii g\l\]ene

Rapid Suceava a debutat cu o `nfr=ngere `n noul sezon al Ligii a III-a. ~n runda inaugural\ a campionatului, echipa “ceferist\” a pierdut cu scorul de 0-1 pe terenul celor de la Politehnica Gala]i, la finalul unui meci `n care oaspe]ii au ratat din toate pozi]iile.
Anun]at\ o candidat\ la promovare, echipa g\l\]ean\ a marcat unicul gol al partidei `n minutul 15, c=nd Aglebetea a sc\pat din marcajul oaspe]ilor [i a trimis balonul `n plas\ din pozi]ie unu la unu cu goalkeeperul Pascal. Rapidi[tii au avut [ansa egal\rii `n minutul 27, dar [utul lui {uleru a `nt=lnit bara transversal\ a por]ii ap\rate de Stoica. Faza avea s\ fie tras\ la indigo trei minute mai t=rziu, c=nd cel\lalt v=rf al “alb-vi[iniilor” Negru a zguduit la r=ndul s\u buturile g\l\]ene.
Ghinionul avea s\-i urm\reasc\ pe oaspe]ii [i dup\ pauz\, astfel c\, `n minutul 60, Romaniuc a trimis din nou mingea `n bar\ dintr-o lovitura libera de la 25 de metri. P=n\ la final, echipa sucevean\ [i-a mai trecut `n cont dou\ ocazii de gol prin {uleru [i Golofca, f\r\ efect `ns\ pe tabela de marcaj.
Rapid Suceava a evoluat `n urm\toarea formul\ de joc: Pascal – Sp\tar, Sava, Sevaciuc, Pantea – Pl\mad\, Br=nz\, Romaniuc, Jalb\ – {uleru, Negru. A mai intrat Golofca, Apetri, Oniu [i Burlacu.
~n runda a doua, echipa sucevean\ va primi pe stadionul Areni vizita celor de la CS Bac\u, `ntr-un meci programat vineri, cu `ncepere de la orele 17.00. (D\nu] CHIDOVE})

Aerostar Bac\u [i Ceahl\ul II au stat.

Echipa    M    V    E    I    Gol    Pct.
16.    FCM One[ti    1    0    0    1    1-6    0
*Cetatea Suceava [i Willy Bac\u s-au retras din competi]ie `nainte de startul sezonului.