David Popovici luptă miercuri seară pentru o nouă medalie la Campionatul Mondial, în finala la 100 metri liber. Pe TVR, la 19.22

David Popovici înoată miercuri seară pentru o nouă medalie la Campionatul Mondial. Finala la 100 metri liber începe la ora 19:22 și este difuzată de TVR.

David Popovici s-a clasat pe primul loc, marți, în semifinală cu nou record mondial de juniori: 47.13 secunde. El a stabilit cel mai bun timp din ambele semifinale.

În prima semifinală s-a impus francezul Maxim Grousset, cu 47.54 secunde.

Luni, David Popovici a câștigat medalia de aur la Campionatele Mondiale de Natație în proba de 200 metri liber. El a stabilit și un nou record mondial pentru juniori, după ce îl stabilise pe precedentul în semifinale.

Este primul român campion mondial la înot în probă masculină și cel mai tânăr campion mondial din istorie la 200 metri liber, probă la care a atins al patrulea timp din istoria mondială a natației.