Thursday , July 18 2024

David Popovici, al doilea aur la Europenele de natație. A câștigat și la 200 metri liber

David Popovici a cucerit cea de-a doua medalie de aur în cadrul Campionatelor Europene de Natație de la Belgrad. Românul a fost cel mai rapid în finala probei de 200 metri liber, după ce miercuri și-a apărat titlul european la proba de 100 metri liber.

Sportivul CS Dinamo București a controlat cursa în totalitate, reușind să oprească cronometrul la 1:43.13.

David a avut cel mai bun timp din seria sa în semifinalele probei de 200 metri liber: 1:46.15.

El a făcut parte și din ștafeta de 4×100 metri liber a României, care a ocupat locul al cincilea.

Handbaliștii de la USV și-au aflat primii adversari de la Campionatul European Universitar

Universitarii suceveni au fost repartizați în Grupa C, alături de portughezii de la University of …