David Popovici a câștigat medalia de argint în proba de 200 m liber la Campionatele Mondiale în bazin scurt

Sportivul român David Popovici a câştigat medalia de argint în proba de 200 m liber, duminică, la Campionatele Mondiale de înot în bazin scurt (25 metri) pentru seniori de la Melbourne (Australia).

În finală, David Popovici (18 ani) a fost cronometrat cu timpul de 1 min 40 sec 79/100, fiind devansat de sud-coreeanul Sunwoo Hwang, care a stabilit un nou record al competiţiei, 1 min 39 sec 72/100.

Podiumul a fost completat de britanicul Tom Dean, în 1 min 40 sec 86/100.

În seriile desfăşurate tot astăzi, Popovici a fost cronometrat cu al şaselea timp, 1 min 42 sec 31/100. David s-a clasat al patrulea în proba de 100 m a aceleiași competiții.

Popovici avea în palmares titlul european la 200 m liber în bazin scurt, câştigat anul trecut la Kazan.