Daniel Stanciuc a marcat un gol în înfrângerea rușinoasă suferită de România în Feroe

Handbalistul sucevean a coordonat atacul “tricolorilor” pe tot parcursul reprizei secunde

Daniel Stanciuc (19 ani) a debutat în mod oficial în echipa națională a României în meciul pe care selecționata Xavi Pascual l-a pierdut rușinos, miercuri seară, la Torshavn, scor 26-28 (9-15), în fața naționalei Insulelor Feroe, în grupa a 4-a a preliminariilor Campionatului European – EHF EURO 2024.

Handbalistul de la CSU Suceava a coordonat atacul României în repriza secundă, pe parcursul căruia a marcat un gol și a obținut două aruncări de la 7 metri.

Tricolorii au pierdut după o primă repriză foarte slabă, încheiată cu un pasiv de șase goluri, pe care nu au reușit să îl recupereze în partea secundă. Jucătorii români au comis multe erori, primind goluri în superioritate și uneori nereușind să înscrie cu un om în plus.

România a avut 1-0 și 2-1, dar gazdele au pus stăpânire pe joc și au condus cu 5-3, 6-4, 7-5 și 8-6. La 9-8 (min. 17), România a avut o cădere inexplicabilă, cu zece minute fără gol marcat, astfel că scorul a devenit 14-8 (min. 28).

Scorul la pauză a fost 15-9, iar în debutul reprizei secunde ecartul a crescut la șapte goluri, 17-10, 18-11. Echipa antrenată de Xavi Pascual, care miercuri a împlinit 55 de ani, a început o cursă de revenire și a reușit egalarea, 19-19 (min. 42). Insularii au preluat din nou controlul, 23-20 (48). În min. 55, România a reușit să egaleze din nou, 25-25, dar feroezii au marcat două goluri consecutive și au câștigat în cele din urmă cu 28-26.

Alexandru Tărîță a fost cel mai bun marcator al tricolorilor, cu 6 goluri, în timp ce croatul naturalizat Ante Kuduz, la meciul său de debut, a reușit 5 goluri. Au mai înscris Demis Grigoraș 3 goluri, Javier Humet Gaminde 3, Călin Dedu 2, Nicușor Negru 2, Robert Nagy 1, Dan Racoțea 1, Daniel Stanciuc 1, Călin Căbuț 1, Gabriel Dumitriu 1.

Ionuț Iancu a apărat 8 șuturi (25%).

Pentru gazde au punctat Hakun West Av Teigum 11 goluri, Elias Ellefsen a Skipagotu 5, Oli Mittun 5, Trondur Mikkelsen 3, Helgi Hoydal Hildarson 2, Leivur Mortensen 2.

Nicholas Satchwell a încheiat cu 8 șuturi apărate (36,36%), iar Pauli Jacobsen a parat 5 aruncări (29,41%).

Meciul a fost arbitrat de slovenii Bojan Lah și David Sok, iar britanicul Colin Wills a fost delegat EHF.

Înaintea meciului Ucraina – Austria, programat aseară la Coburg (Germania), Austria era lider, cu 4 puncte, urmată de România, 2 puncte (^2), Ucraina, 2 puncte (-4), Feroe, 2 puncte (-4). Următoarele partide vor avea loc pe 11 martie, România – Feroe și Austria – Ucraina.

Primele două clasate în cele opt grupe preliminare se califică la turneul final, alături de cele mai bune patru formații de pe locul al treilea.
Campionatul European de handbal masculin se va desfășura în Germania, între 10 și 28 ianuarie 2024. (Dănuț CHIDOVEȚ)