Saturday , November 26 2022

Cupa Bucovinei la nataţie şi-a desemnat laureaţii ediţiei a XXII-a

Desfăşurată la sfârşitul săptămânii trecute, în bazinul Scolii Generale Nr. 3, în prezenţa a 150 de sportivi de la 9 cluburi, întrecerea a fost dominată de înotătorii de la CSS 3 Suceava şi CSU Suceava . Performerii ediţiei din acest an au fost Serban Cotos (foto), Ana Blanaru şi Mario Diaconescu, fiecare cu câte 5 probe câştigate

Inot. Serban Cotos [800x600]


Bazinul Scolii Gimnaziale Nr. 3 din Suceava a găzduit zilele trecute cea de-a XXII-a ediţie a Cupei Bucovinei la nataţie, competiţie care a reunit la start aproximativ 150 de sportivi cu vârste cuprinse între 6 şi 14 ani de la nouă cluburi, este vorba de CSS3 Suceava, CSU Suceava, CSS Gura Humorului, CS “Nada Florilor” Fălticeni, Scoala Gimnazială Pojorâta, CS “Bogdan Ciubotariu” Constanţa, CS “Tibi” Bistriţa, LPS Baia Mare şi CS “Junior Swimm” Iaşi.
Organizată de Asociaţia Judeţeană de Nataţie Suceava, în parteneriat cu Scoala Gimnazială Nr. 3 Suceava, Direcţia Judeţeană pentru Sport Tineret şi Sport Suceava şi Asociaţia Sportivă Aqua Club, întrecerea a cuprins 58 de probe de concurs.
Competiţia a fost dominată de înotătorii de la CSS3 Suceava, sportivii antrenaţi de Cezar Moscaliuc, Daniela Buraş şi Bogdan Drişcu reuşind să câştige 22 de probe de concurs prin Serban Cotoş (5 medalii de aur), Ana Blanaru (5), Mario Diaconescu (5), Ioana Năstacă (4), Victor Turluianu (2) şi Călin Moscaliuc (1).
Locul secund în clasamentul general pe echipe a fost ocupat de micii înotători de la CSU Suceava, care s-au impus în 16 probe de concurs prin Alexandru Anton (3 medalii de aur), Cosmina Aaniţei (2), Antonia Dattola (2), Amalia Burlacu (2), Teodor Fotciuc (1), Vlad Ciubotaru (1), Cristina Smocot (1), Daria Lucan (1), Alexandru Stratu (1), Delia Ostafi (1) ş. Alexia Burlacu (1).
Categoria de vârstă 2002:
Masculin:
100 de metri spate: Serban Cotos (CSS3 Suceava);
100 de metri bras: Serban Cotos (CSS3 Suceava);
100 de metri fluture: Serban Cotos (CSS3 Suceava);
100 de metri liber: Serban Cotos (CSS3 Suceava);
400 de metri liber: Serban Cotos (CSS3 Suceava);
Cel mai bun sportiv: Serban Cotos (CSS3 Suceava).
Feminin:
100 de metri spate: Ana Blanaru (CSS3 Suceava);
100 de metri bras: Ana Blanaru (CSS3 Suceava);
100 de metri fluture: Ana Blanaru (CSS3 Suceava);
100 de metri liber: Ana Blanaru (CSS3 Suceava);
400 de metri liber: Ana Blanaru (CSS3 Suceava);
Cel mai bun sportiv: Ana Blanaru (CSS3 Suceava).
Categoria de vârstă 2003:
Masculin:
100 de metri spate: Arthur Mureşan (CS “Tibi” Bistriţa);
100 de metri bras: Victor Turluianu (CSS3 Suceava);
50 de metri spate: Arthur Mureşan (CS “Tibi” Bistriţa);
100 de metri liber: Arthur Mureşan (CS “Tibi” Bistriţa);
200 de metri liber: Victor Turluianu (CSS3 Suceava);
Cel mai bun sportiv: Arthur Mureşan (CSS “Tibi” Bistriţa).
Feminin:
100 de metri spate: Ioana Năstacă (CSS3 Suceava);
100 de metri bras: Antonia Sălăjan (LPS Baia Mare);
50 de metri fluture: Ioana Năstacă (CSS3 Suceava);
100 de metri liber: Ioana Năstacă (CSS3 Suceava);
200 de metri liber: Ioana Năstacă (CSS3 Suceava);
Cel mai bun sportiv: Ioana Năstacă (CSS3 Suceava).
Categoria de vârstă 2004:
Masculin:
50 de metri spate: Teodor Fotciuc (CSU Suceava);
50 de metri bras: Antonio Podina (LPS Baia Mare);
50 de metri fluture: Vlad Ciubotaru (CSU Suceava);
50 de metri liber: Călin Moscaliuc (CSS3 Suceava);
200 de metri liber: Iustin Moroşan (CSS Gura Humorului);
Cel mai bun sportiv: Călin Moscaliuc (CSS3 Suceava).
Feminin:
50 de metri spate: Cristina Smocot (CSU Suceava);
50 de metri bras: Mihaela Podina (LPS Baia Mare);
50 de metri fluture: Cosmina Aaniţei (CSU Suceava);
50 de metri liber: Cosmina Aaniţei (CSU Suceava);
200 de metri liber: Beatrice Chibulcutean (CS “Tibi” Bistriţa);
Cel mai bun sportiv: Cosmina Aaniţei (CSU Suceava)/.
Categoria de vârstă 2005:
Masculin:
50 de metri spate: Mario Diaconescu (CSS3 Suceava);
50 de metri bras: Mario Diaconescu (CSS3 Suceava);
50 de metri fluture: Mario Diaconescu (CSS3 Suceava);
50 de metri liber: Mario Diaconescu (CSS3 Suceava);
200 de metri liber: Mario Diaconescu (CSS3 Suceava);
Cel mai bun sportiv: Mario Diaconescu (CSS3 Suceava).
Feminin:
50 de metri spate: Carla Bora (CS “Tibi” Bistriţa);
50 de metri bras: Daria Lucan (CSU Suceava);
50 de metri fluture: Aurora Chiţac (CSS Gura Humorului):
50 de metri liber: Carla Bora (CS “Tibi” Bistriţa);
200 de metri liber: Carla Bora (CS “Tibi” Bistriţa);
Cel mai bun sportiv: Carla Bora (CS “Tibi” Bistriţa).
Categoria de vârstă 2006:
Masculin:
50 de metri bras: Horia Cartis (CS “Tibi” Bistriţa);
50 de metri spate: Horia Cartis (CS “Tibi” Bistriţa);
50 de metri liber: Alexandru Stratu (CSU Suceava);
Cel mai bun sportiv: Horia Cartis (CS “Tibi” Bistriţa).
Feminin:
50 de metri bras: Aurora Chiţan (CSS Gura Humorului);
50 de metri spate: Aurora Chiţan (CSS Gura Humorului);
50 de metri liber: Delia Ostafi (CSU Suceava);
Cel mai bun sportiv: Aurora Chiţan (CSS Gura Humorului).
Categoria de vârstă 2007:
Masculin:
50 de metri bras: Daniel Corbu (CSS Gura Humorului):
50 de metri spate: Darius Onişoru (AS “Junior Swimm” Iaşi);
50 de metri liber: Darius Onişoru (AS “Junior Swimm” Iaşi);
Cel mai bun sportiv: Darius Onişoru (AS “Junior Swimm” Iaşi).
Feminin:
50 de metri bras: Maria Hrib (AS “Junior Swimm” Iaşi);
50 de metri spate: Antonia Dattola (CSU Suceava);
50 de metri liber: Antonia Dattola (CSU Suceava);
Cel mai bun sportiv: Antonia Dattola (CSU Suceava).
Categoria de vârstă 2008:
Masculin:
50 de metri bras: Alexandru Anton (CSU Suceava);
50 de metri spate: Alexandru Anton (CSU Suceava);
50 de metri liber: Alexandru Anton (CSU Suceava);
Cel mai bun sportiv: Alexandru Anton (CSU Suceava).
Feminin:
50 de metri bras: Amalia Burlacu (CSU Suceava);
50 de metri spate: Amalia Burlacu (CSU Suceava);
50 de metri liber: Alexia Burlacu (CSU Suceava);
Cel mai bun sportiv: Amalia Burlacu (CSU Suceava).
(Dănuţ CHIDOVET)

Vezi si

Foresta – Şomuz Fălticeni, ultimul meci programat în acest an pe Areni

Cele două formații se înfruntă sâmbătă, de la ora 14.00, în etapa a XIV-a a …