Monday , April 29 2024

CSU Suceava și-a asigurat prezența în viitorul sezon al Ligii Naționale

Handbaliștii suceveni au evitat barajul pentru menținerea în primul eșalon, după ce au remizat sâmbătă, pe teren propriu, scor 30-30, în fața celor de la HC Buzău

CSU Suceava și-a asigurat pentru încă un sezon prezența în Liga Națională la handbal masculin în urma remizei, scor 30-30, pe care a înregistrat-o sâmbătă, pe teren propriu, în fața formației HC Buzău.

În fața unui public frenetic, echipa antrenată de Petru Ghervan, Bogdan Şoldănescu și Iulian Andrei a condus la pauză la o diferență de cinci goluri, scor 19-14, dar s-a văzut egalată cu zece minute înainte de final, la 27-27.

Conduși cu 30-28, universitarii au marcat de două ori în ultimele 90 de secunde de joc, prin Botond, pentru scorul final de 30-30, rezultat prin care au evitat barajul pentru menținerea în prima ligă.

CSU Suceava: Makaria (6 intervenții), Simulescu (o intervenție), Podovei – Gavriloaia (12 goluri), Botond (8), Kbilashvili (5), Csog (2), Zarițchi (1), Stanciuc (1), Bologa (1), Ştefan, Bruj, Radu, Vizitiu, Lupu și Dascălu.

CSM Vaslui – CSM Focșani: 27-28

CSU Suceava – HC Buzău: 30-30.  (Dănuț CHIDOVEȚ)

FCSB e noua campioană a României la fotbal

Un singur punct mai avea nevoie FCSB, în meciul de sâmbătă seara cu Farul Constanța, …