Saturday , April 20 2024

CSU Suceava a ocupat primul loc la Cupa “Tinerelor Talente”

Handbaliștii pregătiți de Vasile Boca au câștigat fără probleme toate cele trei meciuri disputate pe parcursul turneului

CSU Suceava a ocupat primul loc la Cupa “Tinerelor Talente”, un puternic turneu de handbal masculin, organizat la sfârșitul săptămânii trecute în sala Şcolii “Ion Creangă” din cartierul Obcini.

Echipa antrenată de Vasile Boca a câștigat toate cele trei meciuri disputate pe parcursul competiției: 49-18 cu CSM Focșani, 36-26 cu Potaissa Turda și 33-22 cu CSM București.

La turneul de la Suceava a fost prezent și selecționerul echipei naționale de tineret a României, Adrian Petrea.

CSU Suceava a avut nu mai puțin de nouă handbaliști convocați la ultima acțiune a reprezentativei de tineret.

Este vorba de portarul Dragoș Podovei, de jucătorii din linia de 9 metri Daniel Stanciuc, Bogdan Niculaie, Codrin Radu și Codrin Dascălu, de extremele Cătălin Zarițchi, Ştefan Armanu și Sorin Grigore, și de pivotul Florin Drăgoi-David.

Acestora li se adaugă coordonatorul centrului de copii și juniori de la CSU Suceava, Vasile Boca, care activează la lotul de tineret al României ca antrenor secund. (Dănuț CHIDOVEȚ)