CSMU Suceava, prada usoara pentru campionii de la Remat Zalau

N echipa preg\tit\ de Victor Pancu a pierdut s=mb\t\, `n fieful ardelenilor, cu scorul de 0-3 (15-25, 21-25 [i 15-25), `ntr-un cont=nd pentru etapa a IX-a din cadrul Diviziei A1 la volei masculin

Echipa local\ CSMU Suceava a `nregistrat, s=mb\ta, a noua `nfr=ngere consecutiv\ `n prima diviziei, dup\ ce a pierdut, cu scorul de 0-3, `n fieful campioanei en-titre Remat Zal\u, `ntr-un meci cont=nd pentru etapa a IX-a actualului sezon.
Aflat\ cu g=ndul la confruntarea de miercuri cu Trentino Betclic, din Liga Campionilor, Remat a preferat s\-[i menajeze stranierii `n jocul contra sucevenilor, trimi]=nd `n teren o echip\ sut\ la sut\ rom=nesc\ [i alc\tuit\ `n principal din rezerve. ~n aceste condi]ii, debutul jocului a stat sub nota echilibrului, trupa preg\tit\ de Victor Pancu reu[ind s\ ]in\ piept liderului clasamentului p=n\ la scorul de 13-13. Gruparea ardelean\ [i-a luat `ns\ rolul `n serios spre finalul primului set, c=nd a m\rit treptat caden]a, reu[ind s\ se impun\ `n final la o diferen]\ de zece puncte, scor 25-15.
~n mod surprinz\tor, setul secund a `nceput cu CSMU Suceava la c=rma jocului, oaspe]ii izbutind s\ conduc\ pe r=nd cu scorul de 0-2, 1-4 [i 3-5. Gazdele au echilibrat `ns\ repede raportul de for]e din teren, cele dou\ combatante merg=nd astfel cap la cap p=n\ la scorul de 11-11. Din acest moment, antrenorul transilv\nenilor, Ovidiu Macarie, a aruncat `n lupt\ [i c=teva dintre numele grele ale echipei, astfel c\ Remat a luat un avans de cinci reu[ite, scor 20-15. De[i s-au apropiat `n unele momente la dou\ puncte de adversari, la scorurile de 19-20 [i 20-22, voleibali[tii suceveni au cedat `n cele din urm\ [i setul doi cu scorul de 21-25.
Ultimul act a `nceput sub aceleia[i auspicii, astfel c\ trupa lui Victor Pancu s-a ]inut tare pe pozi]ii `n debutul jocului, c=nd a condus pe tabela de marcaj p=n\ la scorul de 5-6. Spre jum\tatea setului, echipa din Zal\u a `nceput s\ arate `ns\ ca o adevarat\ campioan\, iar dup\ o serie c=[tig\toare de [ase puncte, gazdele conduceau cu 11-6. Ultimele schimburi de mingi au fost la discre]ia gazdelor care [i-au m\rit treptat avansul la 17-10, 19-11 [i 23-10, `nchiz=nd setul la 25-15 [i partida la scorul de 3-0.
Remat Zal\u: Stoian, Pasan, Borota, Marie[ (libero), Ciortea, Andrei Laza, Afloarei. Rezerve: Margarido, Nemeth, Feher [i Geiger. Antrenor: Ovidiu Macarie.
CSMU Suceava: Sasu, Bocancea, Pietraru, Ursachi, Olteanu, Hu]uleac [i Tudor Or\[anu (libero). Rezerve: Giurc\ [I Some[an. Antrenor: Victor Pancu.
R\mas\ `n postura de “lantern\ ro[ie”, cu doar un singur punct cucerit `n nou\ etape, CSMU Suceava va primi `n runda urm\toare vizita penultimei clasate, Torpi T=rgu Mure[, `ntr-un meci programat s=mb\t\, `n sala “Unirea”. (D\nu] CHIDOVE})