Thursday , July 18 2024

CSM Suceava are o sportivă calificată oficial la Jocurile Olimpice de la Paris

Rădăuțeanca Mădălina Amăiestroaie (21 de ani) va reprezenta România în proba olimpică de tir cu arcul

CSM Suceava are o sportivă calificată oficial la Jocurile Olimpice de la Paris. Este vorba de rădăuțeanca Mădălina Amăistroaie (21 de ani), care va reprezenta România în proba de tir cu arcul, a anunțat, marți, Comitetul Olimpic și Sportiv Român, pe pagina oficială de Facebook.


“Pentru a doua oară consecutiv, Mădălina Amăistroaie va reprezenta Team Romania în competițiile de tir cu arcul de la Jocurile Olimpice. Sportiva legitimată la CSM Suceava și CSU Cluj, antrenată de Ioana Covaliu, a primit loc cotă din partea Federației Internaționale de specialitate și de azi face parte din Echipa Olimpică Team Romania pentru Paris 2024. Mădălina a concurat și la JO Tokyo 2020. Bine ai venit în Echipa Olimpică, Mădălina!”, au transmis reprezentanții COSR.

Team Romania are în acest moment 95 de sportivi calificați la JO 2024 (26 iulie-11 august), la 17 sporturi.

Sportivii români calificați la JO 2024 până în acest moment:
Atletism (6): Delvine Relin Meringor (maraton), Andrea Miklos (400 m), Alina Rotaru-Kottmann (lungime), Joan Chelimo Melly (maraton), Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului), Stella Rutto (3.000 m obstacole);
Înot (2): David Popovici (100 m liber, 200 m liber), Vlad Stancu (800 m liber, 1.500 m liber);
Box (1): Lăcrămioara Perijoc (cat. 54 kg);
Canoe (3): Cătălin Chirilă (C1 – 1.000 m), Ilie Sprîncean, Oleg Nuță (C2 – 500 m);
Canotaj (45 locuri cotă): simplu vâsle masculin, dublu vâsle feminin, categorie ușoară, dublu vâsle feminin, dublu rame feminin, patru rame feminin, patru vâsle feminin, 8^1 feminin, dublu vâsle masculin, dublu rame masculin, patru rame masculin, patru vâsle masculin, 8^1 masculin;
Ciclism (1): Ede Molnar (mountain bike);
Gimnastică artistică (6): 5 locuri cotă – echipa feminină; Andrei Muntean;
Gimnastică ritmică (1): Annaliese Drăgan;
Haltere (2): Mihaela Cambei (cat. 49 kg) și Loredana Toma (cat. 71 kg)
Judo (1): Alex Creț (90 kg);
Lupte (5): Andreea Beatrice Ana (lupte libere, cat. 53 kg), Kriszta Tunde Incze (lupte libere, cat. 62 kg), Cătălina Axente (lupte libere, cat. 76 kg), Alin Alexuc-Ciurariu (lupte greco-romane, cat. 130 kg), Răzvan Arnăut (lupte greco-romane, cat. 60 kg);
Polo pe apă (13): 13 locuri cotă – echipa masculină;
Scrimă (1): Mălina Călugăreanu (floretă);
Tenis de masă (5): 3 locuri cotă – echipa feminină, Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs (dublu mixt); Bernadette Szocs și Elizabeta Samara (simplu feminin), Ovidiu Ionescu și Eduard Ionescu (simplu masculin);
Tir cu arcul (1): Mădălina Amăistroaie;
Triatlon (1): Felix Duchampt;
Yachting (1): Ebru Bolat (clasa Ylca 6). (D. C.)

Vezi si

Atleții suceveni au câștigat șapte medalii la Naționalele U16

 Alexandru Dîrman (foto – CSM Suceava) a devenit campion național în proba de 5 kilometri …

One comment

  1. BRAVO!!!