CS Universitatea, locul 3 la Cupa “Odorheiului”

.

N echipa sucevean\ a bifat o victorie [i dou\ `nfr=ngeri `n cadrul turneului din Harghita: 33-36 cu Pandurii T=rgu Jiu, 23-27 cu HC Odorhei [i 42-32 cu CSM Satu Mare

CS Universitatea a ocupat locul al 3-lea la Cupa “Odorheiului”. Aflat\ la ultimul turneu de verificare `nainte de startul Ligii Na]ionale, echipa preg\tit\ de Leonard Bibirig a `nregistrat o victorie [i dou\ `nfr=ngeri `n cadrul competi]iei din Harghita.
Dup\ e[ecul suferit `n primul meci al turneului, 33-36 cu Pandurii T=rgu Jiu, echipa sucevean\ a evoluat vineri seara `n compania gazdelor de la HC Odorhei. ~ncuraja]i de circa 200 de suporteri, harghitenii au `nceput mai bine jocul, lu=nd un avans de trei goluri `nc\ din minutul 6, scor 4-1. ~n ciuda paradelor portarului Sorin Br=nz\, “studen]ii” s-au apropiat la un singur gol cu zece minute `nainte de pauz\, c=nd tabela indica un avantaj minim de partea gazdelor, scor 11-10. Finalul primei reprize a apar]inut celor de la HC Odorhei, care au intrat la cabine la ad\postul a trei reu[ite, scor 16-13.
Repriza secund\ a `nceput cu Universitatea la timon\, astfel c\ elevii lui Leonard Bibirig au reu[it s\ restabileasc\ egalitatea `n minutul 43, scor 20-20. Av=nd `n Kuzmanovscki un juc\tor `n zi de gol, trupa lui Vlad Caba s-a distan]at `ns\ din nou pe tabela de marcaj, intr=nd `n ultimele zece minute ale jocului cu un avans de patru goluri, scor 24-20. ~n ciuda reu[itelor lui Ciobotariu [i Ilie[, “studen]ii” nu au mai avut for]a s\ `ntoarc\ rezultatul, pierz=nd `n fa]a c=[tig\toarei turneului cu scorul de 23-27.
Echipa sucevean\ s-a revan[at `n ultimul meci disputat la Cupa “Odorheiului”, c=nd a `nvins f\r\ drept de apel outsidera competi]iei CSM Satu Mare. De[i au intrat cu un avantaj firav la pauz\, scor 17-15, “alb-alba[trii” s-au desc\tu[at `n repriza secund\, reu[ind s\ se distan]eze p=n\ la final la zece goluri de gruparea ardelean\, scor 42-32.

HC Odorhei – Pandurii T=rgu Jiu         35-28

Echipa    M    V    E    I    Gol    Pct.
1.    HC Odorhei    3    2    0    1    92-84    4
2.    Pandurii T=rgu Jiu    3    2    0    1    99-94    4
3.    CS Universitatea    3    1    0    2    98-95    2
4.    CSM Satu Mare    3    1    0    2    91-107    2

Cel mai bun juc\tor al turneului: Goran Kuzmanoski (HC Odorhei);
Cel mai bun portar al tuneului: Sorin Bârz\ (HC Odorhei);
Golgheterul turneului: David Munea (CSM Satu-Mare).

CS Universitatea va debuta `n noul sezon al Ligii Na]ionale pe terenul nou-promovatei CSM Oradea, `ntr-un meci programat s=mb\t\, 4 septembrie. (D\nu] CHIDOVE})