Croatia a invins Franta la ea acasa si a castigat Cupa Davis

Croatia a invins Franta chiar la ea acasa, la Lille si a obtinut pentru a doua oara marele trofeu al Cupei Davis, asa-numita “Salatiera de Argint”.

Dupa 2-1 la finalul primelor doua zile ale finalei, vineri si sambata, Marin Cilici a adus punctul decisiv in chiar prima partida a zilei de duminica, dupa ce l-a invins pe francezul Loucas Pouille.

Scorul a fost 3-0 la seturi, mai exact 7-6, 6-3, 6-3, dupa 2 ore si 17 minute de joc.

Este pentru a doua oara in istorie cand Croatia castiga cea mai importanta competitie inter-tari din tenisul masculin mondial, dupa editia din 2005.

Franta pierde finala Cupei chiar la ea acasa, pe stadionul din Lille, fiind si campioana en-titre a conpetitiei, inainte de startul finalei, avand 10 trofee in palmares.

Am putea spune ca este o revansa a Croatiei in fata Frantei, dupa finala pierduta in acest an la Cupa Mondiala din Rusia, la fotbal, scor 4-2.

Pe arena din Lille a fost prezenta si presedinta Croatiei, Kolinda Grabar-Kitarovici.