CM Rusia: Uruguay castiga pe final de meci, 1-0 cu Egipt

Uruguay a invins reprezentativa statului Egipt, scor 1-0, intr-un meci din Grupa A a Cupei Mondiale la fotbal.

uruguay-egipt

Partida de la Ekaterinburg a avut un ritm destul de anost si a fost dominata teritorial de Uruguay. Finalul de meci a fost insa mai interesant.

Uruguay a avut mai multe ocazii, dar starul Barcelonei, Luis Suarez, a ratat trei dintre ele, iar sutul lui Cavani din minutul 83 a fost scos excelent de langa bara. Cinci minute mai tarziu, Cavani a trimis in bara din lovitura libera.

Deschiderea scorului s-a produs in cele din urma in minutul 90, cand Jimenez s-a inaltat excelent si a punctat cu o lovitura de cpa.

De partea cealalta, Egipt nu a impresionat cu nimic in absenta lui Mo Salah, ramas pe banca de rezerve pentru a fi menajat.

Dupa acest rezultat, Rusia conduce in Grupa A, cu 3 puncte, urmata de Uruguay, tot cu 3 puncte, dar un golaveraj mai slab. Egipt si Arabia Saudita impart ultimul loc, fara niciun punct.

In etapa a doua, Egipt va intalni Rusia, pe 19 iunie de la ora 21:00, iar Uruguay se va intalni cu Arabia Saudita, pe 20 iunie de la ora 18:00.