Cine-ar fi crezut? Krejcikova și Pavlyucenkova vor juca finala Roland Garros

Barbora Krejcikova  și Anastasia Pavlyucenkova s-au calificat în premieră în finala unui turneu de Grand Slam.

Sportiva din Cehia a învins-o în semifinale pe Maria Sakkari, ocupanta locului 18 WTA.

Scorul a fost 7-5, 4-6, 9-7, după o partidă ce a durat aproximativ trei ore și 20 minute.

Ea a ajuns în premieră în finala unui Grand Slam, după ce până acum nu trecuse niciodată de faza optimilor de finală.

Krejcikova o va întâlni în finală de sâmbătă pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova.

Rusoaica, ocupanta locului 32 WTA a învins-o în semifinale pe slovena Tamara Zidansek (85 WTA).

Scorul a fost 7-5, 6-3, după un meci care a durat aproape o oră și jumătate.

Pentru Pavlyuchenkova aceasta este prima finală de Grand Slam din carieră. Anterior, ea nu trecuse niciodată de sferturile de finală.