CFR-Gloria Bistrita: 5-1. Erori de arbitraj

Arbitrul Adrian Cojocaru a validat un gol din ofsaid, a acordat un penalty inexistent şi a ignoratul altul pentru care avea regulamentul de partea sa. Scorul îl scuteşte însă de probleme.

Formaţia CFR Cluj a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 5-1 (2-0), echipa Gloria Bistriţa, într-un meci din etapa a X-a a Ligii I, în care de la fiecare grupare a fost eliminat un jucător şi în ultimele cinci minute s-au înscris trei goluri. Golurile învingătorilor au fost marcate de Kapetanos ‘5, Mureşan ’35 (penalti), ’55, Bjelanovici ’88 şi Luis Alberto ’90. Pentru Gloria Bistriţa a înscris Zahiri, în minutul 90+3. În minutul 33, de la Gloria Bistriţa a fost eliminat Kanon pentru o intervenţie dură la Kapetanos. CFR Cluj a rămas, de asemenea, fără un jucător, în minutul 61, când a fost eliminat Aguirregaray după o intrare cu talpa la un adversar.

Cum s-a marcat
1-0: Kapetanos deschide scorul cu capul, din aproximativ 7 metri, după o centrare a lui Sougou;
2-0: Mureşan transformă un penalti acordat de centralul Adrian Cojocaru după faultul lui Kanon la Kapetanos;
3-0: Mureşan înscrie al treilea gol al clujenilor trimiţând mingea în poartă, după o pasă de la Sougou;
4-0: Bjelanovici majorează diferenţa, cu un şut de la aproximativ 18 metri;
5-0: Luis Alberto reuşeşte primul său gol pentru CFR Cluj, după o pasă de la Camora;
5-1: Zahiri stabileşte scorul final, cu un şut din apropierea porţii gazdelor.
CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Maftei, Rada, Camora – Sougou (Sepsi ’86), G. Mureşan, Aguirregaray, Valente (Luis Alberto ’65) – Bastos, Kapetanos (Bjelanovici ’69). Antrenor: Ioan Andone.
Gloria Bistriţa: Dolha – Peteleu, Canon, Al. Tudose, Ayza (Năstase ’41) – Predescu, P. Anton, Romario (Feher ’65), Zahiri – Reano, Curtuiuş (Laio ’57). Antrenor: Nicolae Manea.
Cartonaşe galbene: Kapetanos ’51 / Năstase ’45+1, Anton ’54
Cartonaşe roşii: Aguirregaray ’61 / Kanon ’33
Arbitri: Adrian Cojocaru (central) – Vladimir Urzică, Alexandru Vodă (asistenţi) – Sergiu Popa (rezervă).
Observatori: Nicolae Marodin, Viorel Boit
În minutul 37, tehnicianul Nicolae Manea a avut un conflict cu un suporter al echipei CFR Cluj.