Saturday , April 20 2024

CFR Cluj – Sevilla 1-1, în turul 16-imilor Europa League

CFR Cluj a remizat, scor 1-1, în meciul tur din 16-imile Europa League, cu Sevilla. Echipa lui Dan Petrescu a condus până în minutul 80.

Ardelenii au făcut un meci bun împotriva celei mai titrate echipe din competiţie. I-au ţinut pe spanioli la distanţă în prima parte, iar în repriza secundă au dat lovitura. Au deschis scorul în minutul 59, din lovitură de pedeapsă. Un jucător al Sevillei a făcut henţ în careu, iar, după consultarea arbitrajului video, centralul a indicat punctul cu var.

Ciprian Deac şi-a luat răspunderea şi a marcat. Avantajul campioanei s-a menţinut până pe final. Sevilla a restabilit egalitatea în minutul 82, prin Youssef En Nesyri.

Scorul final a fost 1-1, iar CFR Cluj e obligată să marcheze în returul de peste o săptămână, din Spania, pentru a spera la calificarea în optimi. (Mediafax)