Cetatea a pierdut amicalul de la Targu Neamt

.

N echipa sucevean\ a fost `nvins\ cu scorul de 0-2 pe terenul grup\rii Cetatea T=rgu Neam] n cele dou\ goluri ale gazdelor au fost marcate `n urma unor gre[eli monumentale comise de suceveni

Cetatea Suceava a fost `nvins\ cu scorul de 0-2 de Cetatea T=rgu Neam], `ntr-un meci de verificare desf\[urat vineri dup\-amiaz\ pe terenul grup\rii nem]ene.
Gazdele au avut [ansa deschiderii scorului `nc\ din minutul 4, dar goalkeeperul Artenie a reu[it s\ pareze o lovitur\ de pedeaps\ executat\ de Zavate. ~n ciuda domin\rii teritoriale a nem]enilor [i a gafelor din defensiva oaspe]ilor, pu[tii trimi[i `n teren de Ovidiu Murariu au reu[it s\ p\streze tabela intact\ p=n\ la pauz\, scor 0-0.
Ap\rarea sucevean\ avea s\ o comit\ decisiv `n primul minut al reprizei secunde, c=nd D\sc\lescu a profitat de o neaten]ie a oaspe]ilor [i a deschis scorul dintr-o lovitur\ liber\ din marginea careului. Forma]ia nem]ean\ [i-a dublat avantajul `n minutele de prelungire, c=nd veteranul Botez a `nchis tabela la 2-0 cu un [ut lobat peste portarul Vamanu.
Cetatea Târgu Neam]: T\r\bu]\ – Leuciuc, Zavate, Ailenei, Ploscaru – Isache, Caliniuc, Boc\ne], Petrescu – Patrichi, D\sc\lescu.
Cetatea Suceava: Artenie – }ugui, Breniuc, C. Ciurl\, Vame[u – Cozma, Tomescu, Cara, Azaharioaie – Avr\mia, Matei. Au mai intrat: Vamanu, Pav\l, Mireu]\, Hu]anu, Boca, A. Ciurl\, Dragomir [i P\un.
La finalul jocului, antrenorul Ovidiu Murariu s-a ar\tat mul]umit de efortul f\cut de elevii sai [i a pus `nfr=ngerea pe seama lipsei de experien]\ [i a gre[elilor individuale comise la fazele celor dou\ goluri. “Primul gol a fost luat `n urma unei gre[eli copil\re[ti, iar golul doi a venit pe fondul deselor schimb\ri f\cute `n echipa noastr\, dar [i experien]ei unui juc\tor ca Botez care a fructificat acea ultim\ ocazie a meciului. Una peste alta consider c\ am f\cut un joc bun, cu un plus pentru efortul depus [i pentru d\ruirea din teren. E bine c\ s-a am=nat `nceputul de campionat, pentru c\ avem timp s\ punem la punct [i alte probleme din jocului nostru”, a spus Ovidiu Murariu.
~n condi]iile `n care startul viitorului sezon al Ligii a III-a s-a am=nat pentru data de 27 august, Cetatea Suceava [i Cetatea T=rgu Neam] inten]ioneaz\ s\ dispute s=mb\t\ diminea]\ un nou meci amical pe stadionul “Nada Florilor” din Falticeni. (D\nu] CHIDOVE})