Cel mai lung meci feminin din istoria Grand Slam. Schiavone şi Kuzneţova, 5 ore pe teren

Italianca s-a impus după un set de trei ore, reuşind breakul care i-a adus victoria cu 16-14 în decisiv. Recordul absolut de durată rămâne însă în dreptul lui Isner şi Mahut care au jucat, anul trecut, un meci de 11 ore şi 5 minute.

Italianca Francesca Schiavone s-a calificat în sferturile de finală ale Australian Open după ce a trecut de rusoaica Svetlana Kuzneţova într-un meci care a durat patru ore şi 44 de minute şi a cuprins 47 de game-uri. Scorul final a fost 4-6, 6-1, 16-14. Meciul dintre cele două a stabilit şi recordul ca durată de timp al unui meci de Mare Şlem, după introducerea regulei de tie-break.