Tuesday , April 16 2024

“Ceferistii”, invinsi in repriza secunda la Pascani

N Rapid Suceava a pierdut cu scorul de 1-3 pe terenul forma]iei CSM Pa[cani, `ntr-un meci disputat ieri `n cadrul etapei a VI-a n echipa preg\tit\ de Ion Buzoianu a intrat la pauz\ `n avantaj, gra]ie golului marcat de Negru, `n minutul 15 n gazdele au r\sturnat `ns\ scorul `n repriza a dou\, prin R`[cu [i dubla reu[it\ de {tiubei

Rapid Suceava a pierdut ieri, cu scorul de 1-3, pe terenul forma]iei CSM Pa[cani, `ntr-un meci cont=nd pentru etapa a VI-a din cadrul Ligii a III-a.

Aflat\ la prima partid\ cu Ion Buzoianu `n postura de antrenor principal, echipa “ceferist\” a `nceput jocul `n for]a, astfel c\ `n minutul 15, oaspe]ii au reu[it s\ deschid\ scorul pe stadionul din Valea Siretului prin atacantul Mircea Negru, care [i-a trecut `n cont al patrulea gol stagional `n urm\ unei ac]iuni personale. P=n\ la pauz\, sucevenii si-au mai creat alte trei ocazii de a marca, prin Suleru, Golofca [i acela[i Negru, dar mingea s-a `nc\p\]anat s\ mai intre `n poart\, astfel c\ la revenirea la vestiare, tabela indica scorul de 0-1.

~n ciuda presta]iei bune din prima parte, “alb-vi[inii” au fost de nerecunoscut `n repriza secund\, iar pe fondul accident\rii lui Negru, CSM Pascani a preluat ini]iativa `n ofensiv\, restabilind egalitatea la un sfert de or\ de la reluare prin Stiubei, care a trimis mingea `n plas\ dintr-o pozi]ie suspect\ de offside.

Fostul juc\tor al Cet\]ii Suceava [i-a trecut `n cont dubla `n minutul 67, c=nd l-a `nvins din nou pe goalkeeperul Pascal [i a r\sturnat scorul la 2-1. Gazdele au sc\pat de emo]iile victoriei `n minutul 78, c=nd Sevaciuc a gre[it o pas\ `n spate, R`[cu a fost pe faz\ [i a `nchis tabela la 3-1 `n favoarea celor de la CSM Pa[cani.

Antrenorul Ion Buzoianu a `nceput meciul cu urm\torul unsprezece: Pascal – Oniu, Sevaciuc, Fl. Pl\mad\, Pantea – I. Pl\mad\, Apetri, Romaniuc, Golofca – {uleru, Negru. Au mai intrat: Jalb\, Corban, Tomescu.

~n urma e[ecului de ieri, Rapid Suceava a c\zut pe locul 7 `n clasamentul seriei, urm=nd c\ runda viitoare s\ primeasc\ pe Areni, vizita principalei favorite la promovare, FCM Bac\u.