CE de handbal feminin: România – Rusia, scor 21-21, în grupa D

Echipa naţională de handbal feminin a României a încheiat la egalitate, scor 21-21 (12-7), meciul susţinut, marţi, în compania reprezentativei Rusiei, în grupa D la Campionatul European din Serbia.

Aproximativ 1500 de fani români au asistat la primul meci al tricolorelor, de la Vrşeţ, atmosfera fiind incendiară încă din start.

“Balul” a fost deschis de rusoaice, 0-1 (min. 3), dar egalarea a venit rapid pe mâna lui Brădeanu, 1-1 (min. 4), în uralele fanilor români. Neagu şi Nechita au marcat pentru 3-1 (min. 6), Postnova a redus, 3-2, dar Curea a păstrat diferenţa de două goluri, de la 7 metri, 4-2 (min. 8). “România, România, ole, ole, ole”, scandau fanii, iar Geiger nu i-a dezamăgit, 5-2 (min. 9). Rusoaicele n-au fost însă impresionate, în doar două minute au egalat, 5-5. Meciul a continuat echilibrat, Talida Tolnai având partea ei de aplauze pentru intervenţiile reuşite (5 în minutul 15). Au mai trecut două minute până România a reuşit să revină în avantaj, 7-6, tot după un gol de la 7 metri al Iuliei Curea, iar Rusia a cerut time-out. Avea deja 8 mingi pierdute. Tolnai a continuat să apere impecabil, pe fondul unui meci destul de haotic, în care ambele echipe nu au găsit drumul spre gol, tot 7-6 (min. 22). Stanca pe contraatac a mărit la 8-6 (min. 23) şi tot ea a dus scorul la 9-6. Alt time-out Rusia, iar fanii români erau în extaz (min. 25), după minute bune în care apărarea favoritelor a fost de netrecut. Rusia nu marcase de 12 minute. Meiroşu a marcat pentru 10-6 (min. 26), Tolnai şi-a continuat recitalul, secondată cu succes de Smedescu de la 7 metri (2 intervenţii reuşite). La pauză tabela arăta 12-7, după o repriză excelentă a echipei României, care s-a apărat exact ca Rusia în vremurile ei bune.

România a marcat primul gol al reprizei secunde, Curea de la 7 metri, 13-7 (min. 32), arătându-şi ambiţia pentru o victorie preţioasă în faţa Rusiei, după 16 ani. Patru minute mai târziu, Geiger a marcat în inferioritate, 14-8, şi tot ea a dus scorul la 15-9, în uralele fanilor români, care au dat tot timpul impresia că meciul are loc pe teren propriu. Rusia a scos orgoliul la iveală, 15-11 (min. 42), dar Curea a fost din nou letală de la 7 metri, 16-11 (min. 43). Două minute mai târziu a venit însă rândul României să intre la time-out, după goluri uşoare primite într-un minut, 16-13. Cu 10 minute înainte de final, tabela arăta doar două goluri avantaj pentru tricolore, 18-16, iar în minutul 52, era doar unul, 18-17. Curea a marcat de la 7 metri, 19-17 (min. 53), Tolnai a continuat cu intervenţiile excelente (19 în total), dar Rusia nu a cedat. Postnova şi-a adus echipa la 19-18, Manea a marcat pentru 20-18, Khmyrova a revenit la 20-19, într-un ritm nebun de joc, cu trei goluri într-un minut.

Antrenorul Gheorghe Tadici a cerut time-out. “Avem două minute şi jumătate. Calm, conducem! Ne trebuie un gol”, le-a spus jucătoarelor sale. Curea a marcat pentru 21-19 (min. 58), Makeeva a redus la 21-20 şi Rusia a egalat, când mai erau 30 de secunde, prin Punko. Nu s-a mai schimbat nimic până la final, iar România obţine o remiză, după ce a condus Rusia şi la 6 goluri diferenţă.

Marcatoare:

România – Curea 9 goluri, Geiger 3, Meiroşu 2, Stanca 2, Nechita 2, Brădeanu 1, Neagu 1, Manea 1

Rusia – Khmyrova 6 goluri, Postnova 4, Chernoivanenko 3, Punko 2, Makeeva 2, Kuzneţcova 1, Turey 1, Andryushina 1, Yartseva 1.

Tot marţi, în grupa D, Muntenegru a dispus de Islanda, cu 26-16 şi este lider.

Programul meciurilor din grupa D, în continuare, este următorul:

5 decembrie: Rusia-Muntenegru (19.05), Islanda-România (21.15)

7 decembrie: Rusia-Islanda (19.05) şi România-Muntenegru (21.15).

După disputarea meciurilor din grupele preliminare, primele trei clasate se vor califica în cele două grupe principale, a câte şase echipe. Partidele se vor juca între 10-13 decembrie, iar primele două clasate vor juca ulterior în semifinale, în 15 decembrie. Finalele pentru medalii vor avea loc în 16 decembrie, ultima zi a CE din Serbia.