Saturday , April 20 2024

Carlos Alcaraz câștigă la 18 ani primul său mare titlu din carieră, la Miami

Tânărul tenismen iberic Carlos Alcaraz, 18 ani, a triumfat în finala turneului Masters 1000 de la Miami, într-o dispută cu norvegianul Casper Ruud, 8 mondial ATP. Partida s-a terminat în două seturi, scor 7-5, 6-4, iar durata jocului a fost una de o oră și 50 de minute.

Alcaraz a dominat puternic această finală, prima de Masters 1000 din carieră, acesta fiind și primul său mare trofeu pe care îl obține la doar 18 ani (e de altfel și cel mai tânăr campion din istorie de la Miami).

După aceste 1000 de puncte, el urcă până pe locul 11, fără îndoială cea mai bună poziție din carieră.

Este primul spaniol din istorie care triumfă la Miami, nici măcar Rafa Nadal nereusind să câștige acest trofeu.

Alcaraz era favorit 14 în Statele Unite, el începând acest turneu de pe locul 16 mondial ATP.