Belgia, prima echipa calificata la EURO 2020. Clasamentele grupelor

Belgia a devenit, joi seara, prima echipa calificata la EURO 2020, dupa ce a surclasat San Marino cu scorul de 9-0, pe teren propriu, in Grupa I a competitiei.

”Diavolii rosii” au maximum de puncte dupa sapte meciuri si un golaveraj de invidiat, 28-1.

Rusia, aflata la trei puncte de belgieni si la zece de Cipru, este si ea aproape sa isi asigure biletul pentru Campionatul European de anul viitor.

Polonia s-a desprins in fruntea Grupei G, dupa 3-0 cu Letonia, in deplasare, gratie hat-trick-ului semnat de Lewandowski, care are 11 goluri marcate in ultimele sapte partide.

Olanda a reusit o revenire remarcabila si o victorie pretioasa, 3-1 cu Irlanda de Nord. Oaspetii au deschis scorul in min. 75, dar ”portocala mecanica” a egalat sase minute mai tarziu prin Depay, marcand golurile victoriei in minutele aditionale, prin acelasi Depay si Luuk de Jong.

Vicecampioana mondiala Croatia a invins Ungaria la scor de forfait, 3-0, ratand si un penalty.

Rezultate:

Grupa C
Belarus – Estonia 0-0

Olanda – Irlanda de Nord 3-1
Au marcat: Memphis Depay 81, 90+4, Luuk de Jong 90+1, respectiv Josh Magennis 75.

Croatia – Ungaria 3-0
Au marcat: Luka Modric 5, Bruno Petkovic 25, 42.

Ivan Perisic (Croatia) a ratat un penalty in min. 55.
Cartonas rosu: Laszlo Kleinheisler (Ungaria, 56).

Slovacia – Tara Galilor 1-1
Au marcat: Juraj Kucka 53, respectiv Kieffer Moore 25.
Cartonas rosu: Norbert Gyomber (Slovacia, 88).

Austria – Israel 3-1
Au marcat: Valentino Lazaro 41, Martin Hinteregger 56, Marcel Sabitzer 88, respectiv Eran Zahavi 34.

Macedonia de Nord – Slovenia 2-1
Au marcat: Eljif Elmas 50, 68, respectiv Josip Ilicic 90+5 – penalty.

Kazahstan – Cipru 1-2
Au marcat: Temirlan Erlanov 34, respectiv Pieros Sotiriou 73, Nicolas Ioannou 84.

Belgia – San Marino 9-0
Au marcat: Romelu Lukaku 28, 41, Nacer Chadli 31, Cristian Brolli (autogol) 35, Toby Alderweireld 43, Youri Tielemans 45+1, Christian Benteke 79, Yari Verschaeren 84 – penalty, Timothy Castagne 90.

Rusia – Scotia 4-0
Au marcat: Artem Dziuba 57, 70, Magomed Ozdoev 60, Aleksandr Golovin 84.

6 San Marino 7 0 0 7 0-37 0

Legenda: M – meciuri, V – victorii, E – egaluri, I – infrangeri, GM – goluri marcate, GP – goluri primite, P – puncte.