Friday , March 29 2024

Barcelona a maturat cu Milan (3-1) si s-a calificat impreuna cu Bayern in semifinalele Ligii Campionilor

Echipa spaniolă FC Barcelona, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (2-1), formaţia italiană AC Milan, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Messi ’11, ’41, ambele din penalti şi Iniesta ’53, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Nocerino, în minutul 32.

În tur, la Milano, scorul a fost egal, 0-0.

FC Barcelona: Victor Valdes – Dani Alves, Mascherano, Pique (Adriano ’75), Puyol – Xavi (Thiago Alcantara ’63), Busquets, Fabregas (Keita ’78) – Cuenca, Messi, Iniesta. Antrenor: Josep Guardiola.

AC Milan: Abbiati – Abate, Nesta, Mexes, Antonini – Nocerino, Ambrosini, Seedorf (Aquilani ’61) – Boateng (Pato ’69, Maxi Lopez ’83) – Robinho, Ibrahimovici. Antrenor: Massimiliano Allegri.

Cartonaşe galbene: Antonini ’10, Nesta ’40, Seedorf ’41, Robinho ’76, Mexes ’90, Maxi Lopez ’90+1, Nocerino ’90+3 / Mascherano ’66, Cuenca ’86.

Arbitri: Bjorn Kuipers (central) – Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (asistenţi) – Pol van Boekel, Richard Liesveld (asistenţi suplimentari) – Bas Nijhuis (rezervă) – toţi Olanda.

FC Barcelona va întâlni, în semifinalele Ligii Campionilor, învingătoarea partidei Chelsea Londra (Anglia) – Benfica Lisabona (Portugalia).

Bayern Munchen a învins Olympique Marseille, scor 2-0, şi s-a calificat în semifinalele LC

Echipa germană Bayern Munchen s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (2-0), formaţia franceză Olympique Marseille, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Olici, în minutele 13 şi 37.

În tur, la Marsilia, Bayern a învins cu scorul de 2-0.

Bayern Munchen: Neuer – Lahm, Boateng, Badstuber, Alaba – Timoşciuk, Luiz Gustavo – Muller (Rafinha ’39), Kroos (Pranjici ’67), Ribery – Olici (Gomez ’75). Antrenor: Jupp Heynckes.

Olympique Marseille: Mandanda – Azpilicueta, Fanni, Nkoulou, Morel (Amalfitano ’46) – Mbia, Cheyrou – Valbuena, A. Ayew, Brandao (Gignac ’74) – Remy (Kabore ’63). Antrenor: Didier Deschamps.

Cartonaşe galbene: Alaba ’64 / Mbia ’37.

Arbitri: Svein Oddvar Moen (central) – Kim Thomas Haglund, Frank Andas (asistenţi) – Tom Harald Hagen, Ken Henry Johnsen (asistenţi suplimentari) – Espen Berntsen (rezervă) – toţi Norvegia.

Bayern Munchen va întâlni, în semifinalele Ligii Campionilor, învingătoarea partidei dintre Real Madrid (Spania) şi APOEL Nicosia (Cipru).