Azarenka a eliminat-o pe Caroline Wozniacki la Australian Open

Victoria Azarenka

Seria surprizelor din competitia feminina de la Australian Open a continuat joi, cand ocupanta locului 44 in clasamentul WTA, Victoria Azarenka, a reusit sa arate ca poate reveni la forma care a consacrat-o.

Azarenka a invins-o pe daneza Caroline Wozniacki, a opta favorita a turneului, scor 6-4, 6-2, si s-a calificat in turul trei.

Bielorusa a inceput perfect meciul, a condus cu 3-0 si a avut serviciul, dar Wozniacki a reusit sa egaleze la patru. Chiar si asa, daneza a cedat pe final si a pierdut primul set.

In actul secund, Azarenka a fost mult mai increzatoare si nu i-a oferit nicio sansa danezei, ajungand astfel in turul trei.

Azarenka este campioana din 2012 si 2013 de la Australian Open, dar dupa o accidentare grava a avut mari probleme in tentativa de a reveni la forma din trecut.

In turul trei, Azarenka o va intalni pe Barbora Zahlavova Strycova, a 25-a favorita a intrecerii.

Ambele jucatoare au fost la un moment dat numarul 1 mondial.