Thursday , February 9 2023

Atleții suceveni au câștigat trei titluri la Campionatele Naționale Scolare

Angela Olenici (LPS Suceava), Natanael Rotaru (CSM Suceava) și Marius Musteață (CSU Suceava) au obținut medalia de aur

CNS - Olenici

Atleții suceveni s-au întors cu trei medalii de aur de la Campionatele Na­­ționale Scolare, competiție ce a avut loc în weekendul trecut pe stadionul “Iolanda Balaș Soter” din București. Proaspăt calificată la Campionatul Mondial de juniori II, Angela Olenici, sportivă pregătită la LPS Suceava de antrenorul Toader Flămând, s-a im­pus în proba de 1.500 de metri, după ce a trecut linia de sosire cu timpul de 4 minute, 37 de secunde și 13 sutimi. Natanael Rotaru, spor­tiv pregătit de Radu Mihalescu la CSM Suceava, a câștigat titlul național școlar în proba de 10 kilometri marș cu timpul de 44 de minute, 44 de secunde și 66 de sutimi. Cea de-a treia medalie de aur a delegației suce­vene a fost cucerită de Ma­rius Mustață, care a ocupat primul loc în proba de aruncare a greutății, cu un rezultat de 15 metri și 87 de centimetri. (Dănuț CHIDOVET)

Juniorul Suceava s-a clasat pe locul 4 la Brașov Indoor Cup

Grupa de 2011, pregătită de Ovidiu Vranău, a ratat de puțin podiumul, după ce a …