Friday , December 3 2021

Atletele sucevene au cucerit trei medalii la Campionatele Naționale de cros

Mădălina Sîrbu a câștigat proba de 4.000 de metri rezervată junioarelor . CSM Suceava / CSM Rarăul Câmpulung Moldovenesc a ocupat primul loc în clasamentul pe echipe.

Atletele de la CSM Suceava / CSM Rarăul Câmpulung au obținut trei medalii, două de aur și una de argint, la Campionatele Naționale de cros, care s-au desfășurat zilele trecute în pădurea Rediu din județul Botoșani.

Mădălina Sîrbu a câștigat proba de 4.000 de metri rezervată junioarele, urmată de colega sa, Talida Sfârghiu, ambele sportive fiind pregătite de antrenoarea Elena-Erzilia Țâmpău.

Grație acestor rezultate, CSM Suceava / CSM Rarăul Câmpulung Moldovenesc a ocupat primul loc în clasamentul final pe echipe, acolo unde, pe lângă Mădălina Sîrbu și Talida Sfârghiu, au mai punctat Anca Moroșan și Bianca Catrinar.

La masculin – seniori, Ilie Corneschi (CSM Craiova) a fost cronometrat pe 10 km cu timpul de 29 min 46 sec 44/100, fiind urmat de Maxim Răileanu (CSM Cluj-Napoca), 29 min 56 sec 06/100, și de Ştefan Gavril (CSM Cluj-Napoca), 30 min 11 sec 41/100.

În întrecerea pe echipe, primul loc a fost ocupat de CSM Cluj-Napoca (Maxim Răileanu, Alexandru Gavril, Tudor Sevciuc, Szabolcs Istvan Gyorgy), urmată de SCM Craiova (Ilie Corneschi, Robert Necula, Gheorghe Surlea, Marius Bușcă) și de CSA Steaua (Leonard Mitrică, Ionuț Zincă, Andrei Cristian Ştefana).

În concursul feminin al senioarelor, Ancuța Bobocel Lădaru (CSU Craiova-CS Dinamo) a fost înregistrată pe 8 km cu timpul de 26 min 22 sec 72/100, urmată de Claudia Prisecaru (CSM Focșani 2007), în 26 min 34 sec 62/100, și de Elena Panaet (CS Ştiința Bacău-CSM Pitești), 26 min 43 sec 23/100.

CSM Craiova (Cristina Bălan, Ionela Puia, Maria Diana Lătărețu, Ana Maria Trocan) a câștigat întrecerea echipelor, urmată de CS Pandurii Târgu Jiu (Mihaela Cepoi, Alina Eremia, Andreea Chivoiu) și ACS Sportul Feroviar (Adela Bălțoi, Alexandra Cotenciu, Oana Ivăncescu).

La Under-23, Adrian Grecea (CSA Steaua București) a ieșit învingător la masculin, cu timpul de 23 min 50 sec 2/10 pe 8 km, urmat de Peter Herman (SCM Gloria Buzău), 23 min 57 sec 3/10, și Mihai Cochior (CS Poli Iași-SM Timișoara), 24 min 48 sec 6/10.

La echipe a câștigat SCM Gloria Buzău (Peter Herman, Iulian Melniciuc, Cătălin Tocilă, Alexandru Dinu).

În proba feminină, desfășurată pe distanța de 6 km, s-a impus Anita Zaro (CSU Poli Timișoara), în 21 min 36 sec 21/100, urmată de Iulia Drăgoi (CSU Poli Timișoara), 21 min 47 sec 87/10, și Angela Olenici (CSA Steaua București), 22 min 14 sec 99/100, iar la echipe victoria a revenit celor de la CSU Poli Timișoara (Anita Zaro, Iulia Drăgoi, Yasmina Tămășilă, Ramona Covercă).

La juniori (U20), Raul Dan (LPS Cetate Deva) a obținut victoria la masculin, cu timpul de 18 min 00 sec 45/100 pe 6 km, urmat de Mihai Dumitru (CSM Pitești), 18 min 09 sec 66/100, și de Dragoș Pop (LPS Cluj Napoca-CSM Cluj-Napoca), 18 min 10 sec 50/100. La echipe a câștigat CSM Pitești (Mihai Dumitru, Mihai Poponea, Andrei Pătrașcu, Robert Vătafu).
La competiție au participat 145 de atleți, 62 la feminin și 83 la masculin, reprezentând 46 de cluburi. (Dănuț CHIDOVEȚ)

Vezi si

Foresta și Bucovina Rădăuți se întâlnesc în ultima etapă din acest an

Cele două formații se înfruntă sâmbătă, de la ora 13.00, pe stadionul Areni. Intr-un alt …