Friday , April 19 2024

Atletele sucevene au cucerit patru medalii la Balcaniadă

Cel mai prestigios rezultat a fost obținut de Talida Sfârghiu (CSM Suceava / CSM Rarăul Câmpulung Moldovenesc), medaliată cu aur în proba de 1.500 de metri

România a ocupat locul al cincilea în clasamentul pe medalii la Campio­natele Balcanice de Atletism pentru juniori, desfășurate sâmbătă și duminică la Istanbul, cu două de aur, două de argint și nouă de bronz.

Printre sportivii care au punctat pentru delegația tricoloră în Turcia se numără și trei atlete antrenate de Erzilia Ţâmpău la CSM Suceava și CSM Rarăul Câmpulung Moldovenesc.

secretarasite

Considerată la momentul actual cea mai bună junioară din România, Talida Sfârghiu a devenit campioană balcanică în proba de 1.500 de metri.
Mădălina Sîrbu a punctat pentru România prin două clasări pe podium, locul 2 la 5.000 de metri și locul 3 la 3.000 de metri, în timp ce Anca Moroșan a obținut bronzul în cursa de 5.000 de metri.
Turcia a ocupat prima poziție în ierarhia pe medalii, cu 14 de aur, 17 de argint și 9 de bronz, urmată de Ucraina, 11-4-3, Croația, 6-6-1, Serbia, 5-2-10, România, 2-9-9, etc.
La feminin, România a fost a cincea (1-6-7), după Turcia (6-9-4), Ucraina (5-2-1), Serbia (5-0-4) și Croația (3-3-0). În ierarhia masculină, România a terminat a patra (1-3-2), după Turcia (8-8-5), Ucraina (6-2-2) și Croația (3-3-1).
Cealaltă medalie de aur a fost câștigată de Cristian Voicu, la 800 m.

Medalii de argint au mai obținut de Marc Fandly (800 m), Marius Făgăraș (400 mg), Ionel Vasile (aruncarea discului), Maria Mihalache (200 m), Aurelia Florescu (800 m), Alesia Rengle (săritura în înălțime), Andreea Lungu (aruncarea discului) și Emma Maria Matyus (heptatlon).

Bronzul a mai fost câștigat de ștafeta masculină de 4×400 m (Cristian Voicu, Denis Simion Toma, Adrian Bondoc, Remus Niculiță), ștafeta feminină de 4×100 m (Denisa Lupescu, Daria ­Gri­goroiu, Maria Bisericescu, Maria Mihalache), Maria Mihalache (100 m), Adina Cîrciogel (400 m), Aurelia Florescu (1.500 m), Corina Pantea (aruncarea cioca­nului) și Andrei Poci (decatlon). (Dănuț CHIDOVEŢ)