Monday , April 29 2024

Atleta suceveană Mădălina Elena Sîrbu, locul 5 la Jocurile Francofoniei

Sportiva pregătită de Elena-Erzilia Țîmpău a concurat la Kinshasa (Republica Democratică Congo) în proba de 10.000 de metri

Atleta suceveană Mădălina Elena Sîrbu s-a clasat pe locul 5 în proba de 10.000 de metri din cadrul Jocurile Francofoniei de la Kinshasa (Republica Democratică Congo).

Sportiva pregătită de Elena-Erzilia Țîmpău la CSM Rarău Câmpulung Moldovenesc a încheiat cursa cu timpul de 34 de minute 50 de secunde și 97 de sutimi.

La aruncarea greutății, Alin Alexandru Firfirică a cucerit aurul, cu 64,39 metri, iar Marius Musteață a obținut bronzul, cu 51,25 m, în timp ce argintul a revenit lui Jonathan Sophie (Mauritius), cu 59,78 m.

Anamaria Nesteriuc a câștigat argintul la 100 m garduri, cu timpul de 13 sec 20/100, devansată de Sidonie Fiadanantsoa, 13 sec 01/00.

Şi Federica Apostol a obținut o medalie de argint, la săritura în înălțime, cu 1,73 m, în timp ce aurul a revenit unei sportive din Guineea, Fatoumata Guiballey, cu 1,76 m.

Alți doi atleți români au fost aproape de podium, Lenuța Petronela Simiuc-Burr încheind pe patru la 1.500 metri (5 min 45 sec 44/100), iar Alin Ionuț Anton tot pe patru la 110 m garduri (13 sec 72/100).
La tenis de masă, Elena Zaharia a câștigat grupa preliminară după 3-0 cu Fatou Bangoura (Guineea) și 3-0 cu Guynehe Alidine Djagana (Congo).

Şi Andrei Eduard Ionescu și-a câștigat grupa preliminară, după 3-0 cu Soumah Saikou Yaya (Guineea) și 3-0 cu Komi Arnaud Kkessi (Burkina Faso).

La dublu mixt, cei doi români s-au calificat în sferturile de finală, urmând să joace miercuri contra Libanului, după 3-0 cu Togo (Christian Junior Bakoma/Ayoko Fanida Amah).

Echipa feminină de baschet a României a fost învinsă în sferturi de Senegal, cu 87-57 (26-6, 26-22, 18-13, 17-16).

Din echipa României s-au remarcat Sarah Dumitrescu, 11 puncte, 8 recuperări, 4 pase decisive, Renata Kovacs, 11 p, 3 pd, Anamaria Pop, 10 p, 4 rec.

Tricolorele vor juca acum pentru locurile 5-8, prima adversară fiind RD Congo, pe 3 august.

România a fost detronată de pe prima poziție a clasamentului pe medalii de Maroc, care are 8 medalii de aur, 6 de argint și 6 de bronz. România ocupă locul secund, cu 8-4-5, iar pe trei se află Camerun, cu 5-4-7, etc.

Medalii de aur au obținut Răzvan Marian Kovacs (lupte libere, cat. 57 kg), Maxim Vasilioglo (lupte libere, cat. 74 kg), Beatrice Ionela Ferenț (lupte, cat. 53 kg), Amina Roxana Capezan (lupte, cat. 65 kg), Maria Larisa Nițu (lupte, cat. 72 kg), Cătălina Axente (lupte, cat. 76 kg), echipa mixtă de tenis de masă (Andrei-Eduard Ionescu, Elena-Adriana Zaharia), Alin Alexandru Firfirică (atletism – greutate).

Medaliile de argint au fost cucerite de sportiva de origine ucraineană Kateryna Zhydachevska (lupte, cat. 59 kg), de Mihai Nicolae Palaghia (lupte libere, cat. 92 kg), Anamaria Nesteriuc (atletism – 100 m garduri) și Federica Apostol (atletism – înălțime).

Medalii de bronz au câștigat ștefan Ionuț Coman (lupte libere, cat. 65 kg), Ana-Maria Pîrvu (lupte, cat. 50 kg), Adina Ionela Irimia (lupte, cat. 68 kg), Cătălin Buta (ciclism, cursa de fond) și Marius Musteață (atletism – greutate).

România participă cu o delegație de 76 de persoane, dintre care 57 de sportivi (atletism, baschet feminin, lupte libere și lupte africane, ciclism pe șosea, tenis de masă și judo), la cea de a IX-a ediție a Jocurilor Francofoniei, care se desfășoară în perioada 28 iulie-6 august, la Kinshasa, în Republica Democratică Congo. (D.C.)

FCSB e noua campioană a României la fotbal

Un singur punct mai avea nevoie FCSB, în meciul de sâmbătă seara cu Farul Constanța, …