Arsenal a castigat Cupa Angliei

Arsenal Londra a castigat sambata seara Cupa Angliei.

arsenal

In finala de pe Wembley, disputata in fata a 89.472 spectatori, tunarii au invins-o pe Chelsea Londra cu 2-1, la capatul unei partide extrem de spectaculosa si controversata.

La doar 4 minute de la startul meciului, Alexis Sanchez a deschis scorul cu un sut din interiorul careului, dupa o faza la care “albastrii” au cerut hent si offside.

Arsenal a continua repriza in atac si a avut mai multe ocazii importante pana la pauza, dar n-a mai reusit sa inscrie.

In partea secunda, campioana Angliei a cautat golul egalizator, dar din minutul 68 a ramas in 10 jucatori, dupa ce Victor Moses a primit cel de-al doilea cartonas galben pentru o simulare in careu.

Desi in inferioritate numerica, trupa lui Conte a reusit sa egaleze 8 minute mai tarziu, cand Costa l-a invins pe Ospina cu un sut din interiorul careului.

Egalitate a durat insa doar 3 minute, pentru ca Aaron Ramsey a reluat excelent cu capul la o centrare a lui Giroud, iar Courtois n-a mai avut replica.