Anglia trece în sferturile EURO 2020 după ce a eliminat Germania pe Wembley

Penultima optime de finală de la EURO 2020 a adus față în față Anglia și Germania, pe Stadionul Wembley din Londra.

Cele două echipe au început timid, tatonarea prelungindu-se dincolo de primul sfert de oră. Raheem Sterling a bifat primul șut periculos pe poarta nemților, însă Manuel Neuer a fost la post, respingând cu o intervenție de efect.

Germania a replicat în minutul 34, prin Timo Werner, care l-a scos în evidență pe Jordan Pickford cu un șut din careu.

Englezii joacă defensiv în fața propriilor suporteri, dar și a Prințului William, a Ducesei Kate și a Prințului George, vizibil nemulțumiți de tactica favoriților.

Întreaga arena scandează „It`s coming home”, sugerând o eventuală finală jucată de englezi pe Wembley.

După pauză, Germania a dominat ușor, pe fondul aceluiași joc defensiv al englezilor.

După o jumătate de oră de joc steril, fără faze importante la vreuna din porți, Anglia a deschis scorul în minutul 75, după o fază atipică, plecată de la Raheem Sterling. Mingea a ajuns la Luke Shaw, în flancul stâng, care a trimis puternic pe jos, în fața porții, de unde același Raheem Sterling a trimis fără probleme în poartă, pentru golul de 1-0.

Peste 7 minute, Germania trece pe lângă egalare, Thomas Muller ratând singur cu portarul, din poziție ideală.

În minutul 86, Anglia și-a asigurat calificarea cu golul de 2-0 al lui Harry Kane, care a fructificat centrarea lui Jack Grealish.

Englezii vor juca în sferturi cu câștigătoarea meciului dintre Ucraina și Suedia, ce se joacă pe Hampden Park, din Glasgow, de la ora 22.00.

Pentru Joachim Low a fost ultima partidă în fruntea reprezentativei germane.