Anglia, calificata in sferturi, dupa 1-0 cu Ucraina

Echipa Angliei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a învins, marţi, la Doneţk, cu scorul de 1-0 (0-0), selecţionata Ucrainei, în ultima etapă a grupei D a competiţiei, care rămâne astfel fără ambele gazde deoarece şi Polonia a fost eliminată în primul tur.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Wayne Rooney, în minutul 48, aflat la primul meci la acest CE, el ispăşind trei etape de suspendare după o eliminare în preliminarii.

În minutul 62, ucraineanul Marko Devici a şutat la poartă, iar John Terry a scos balonul de după linia porţii. Arbitrul ungur Viktor Kassai a lăsat jocul să continue, după ce asistenul suplimentar Istvan Vad nu i-a semnalizat că mingea a depăşit linia porţii cu întreaga circumferinţă.

Anglia: Hart – G. Johnson, Terry, Lescot, As. Cole – Gerrard, S. Parker – Milner (Walcott ’69), Rooney (Oxlade-Chamberlain ’87), As. Young – Welbeck (Carroll ’82). Selecţioner: Roy Hodgson

Ucraina: Piatov – Gusev, Kacheridi, Rakiţki, Selin – Iarmolenko, Timoşciuk, Garmaş (Nazarenko ’78), Konoplianka – Milevski (Butko ’77), Devici (Şevcenko ’70). Selecţioner: Oleg Blohin

Arbitri: Viktor Kassai (centru) – Gabor Eros, Gyorgy Ring (asistenţi) – Istvan Vad, Tamas Bognar (asistenţi suplimentari) – toţi Ungaria – Tom Harald Hagen (rezervă – Norvegia).

Clasamentul final al grupei D este următorul: 1. Anglia – 7 puncte, 2. Franţa – 4 puncte, 3. Ucraina – 3 puncte, 4. Suedia – 3 puncte.

În sferturile de finală, Anglia va întâlni Italia, iar Franţa va juca împotriva Spaniei.