Tuesday , April 23 2024

Andreea Munteanu, campioana europeana la barna

andreea munteanu

Andreea Munteanu a realizat marea surpriza la Campionatul European de gimnastica de la Montpellier, din Franta, cucerind medalia de aur la barna.

In prima finala cu prezenta romaneasca de duminica la Montpellier, Munteanu a cucerit aurul la barna, desi in calificari avusese a patra nota doar.

Cu un exercitiu foarte bun, cu foarte putine ezitari, Munteanu a primit nota de 14.366 si a fost cea mai buna in finala de 8.

Podiumul a fost completat de Rebbeca Downie din Marea Britanie, cu o nota de 14.300, foarte aproape asadar de sportiva noastra si de Claire Martin din Franta cu 14.200.

Este primul titlu european la senioare pentru Andreea Munteanu si al 12-lea titlu european pentru Romania la acest aparat.

Atleții suceveni au urcat pe podium la semimaratonul “Constantina Diță”

Ciprian Costîn (CSŞ Rădăuți) a cucerit aurul la categoria U20 Patru atleți suceveni au urcat …