Alexandru Papp si Aurelian Leciu, eliminati in preliminariile CM de lupte greco-romane

Robert Papp impreuna cu antrenorul sau

Robert Alexandru Papp a reu[it s\ ajung\ pân\ în faza sferturilor de final\ ale categoriei 96 de kilograme, dup\ ce l-a eliminat în primul tur pe sud-africanul Kakoma Hugues Bella-Lufu, iar în optimi a dispus de ucraineanul Oleg Kryoka. Papp a fost învins în sferturi de sportivul rus Aslanbek Khushtov, care a cedat la rândul s\u în semifinale.

Tot mar]i, la categoria 60 de kilograme, Aurelian Leciu a fost eliminat din primul tur al competi]iei, fiind învins de iranianul Omid Haji Noroozi.

Luni, în prima zi a Campionatelor Mondiale din Rusia, sportivii Virgil Munteanu [i Ion Panait au fost elimina]i, în optimile de final\ ale categoriilor 55, respectiv 66 de kilograme.

Lotul României include al]i nou\ sportivi, din care cinci fete, care vor intra în competi]ii la greco-romane [i lupte libere.

Campionatele Mondiale de la Moscova se vor încheia duminic\.