Friday , March 29 2024

Alexandra Dulgheru, victorie extraordinara la Roma: A eliminat o favorita si s-a calificat in optimi

dulgheru

Alexandra Dulgheru s-a calificat miercuri in optimile de finala ale turneului WTA de la Roma.

In turul secund din capitala Italiei, sportiva noastra a eliminat-o cu mari emotii, scor 1-6, 6-4, 7-6, pe Lucie Safarova, favorita numarul 12 la Roma.

Alexandra (76), ajunsa pe tabloul principal dupa ce a evoluat in calificari, a inceput cum nu se putea mai prost meciul cu Safarova, pierzand fara drept de apel primul set.

In actul secund al partidei ea a inceput sa puna probleme, reusind breakul, insa a avut la randul ei probleme in a-si mentine serviciu. Pana la urma a reusit sa isi pastreze calmul si sa se impuna.

“Decisivul” a avut o desfasurare aproape indredibila. Alexandra a avut sansa de a inchide partida devreme, insa Safarova a egalat la 6 si a trimis setul in tiebreak.

Dulgheru s-a distantat din nou, a avut trei mingi de meci, insa a fost inca o data egalata la 6, abia apoi reusind sa se impuna.

In optimile de finala, Alexandra o va intalni pe Ekaterina Makarova.