România s-a impus cu 4-0 în fața Maltei, în preliminariile Campionatului European 2020

România păstrează în continuare șanse la calificarea la Campionatul European de la anul, după victoria obținută luni. Naționala a trecut, în etapa a patra, în deplasare, de Malta, cu scorul de 4-0. Soarta meciului a fost decisă din prima parte, când România a marcat 3 goluri, relateaza Mediafax.

Primele două goluri au fost reușite de George Pușcaș. Atacantul legitimat la Palermo a marcat prima dată în minutul 7, după o pasă a lui Nicușor Bancu, pentru ca în minutul 29 să înscrie după o pasă a lui Claudiu Keșeru. Alexandru Chipciu a stabilit scorul pauzei, 3-0, în minutul 34. Ultima reușită a venit pe final, în minutul 90+1, prin mijlocașul FCSB-ului, Dennis Man. România rămâne astfel în cursa pentru calificarea la EURO 2020, fiind în luptă directă cu Suedia. Naționala antrenată de Cosmin Contra eeste avatanjată și de rezultatul înregistrat în Spania, unde gazdele s-au impus cu 3-0 în fața Suediei.

În alt meci al grupei, Norvegia a câștigat cu 2-0 confruntarea cu Insulele Feroe.