Wednesday , February 8 2023

Sute de elevi din mai multe județe au participat la Concursul de Matematică al Centrelor de Excelență, organizat de Colegiul Național ”Ștefan cel Mare” Suceava

Colegiul Național ”Ștefan cel Mare” Suceava, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Suceava și Societatea de Științe Matematice – filiala Suceava, a organizat a XIX –a ediție a Concursului de Matematică al Centrelor de Excelență ”Cătălin Țigăeru”, adresat elevilor de clasele IV-XII pasionați de matematică.

La această ediție au concurat 318 elevi, din București și județele Botoșani, Iași, Neamț, Vaslui, Vrancea, Suceava.

În seara zilei de concurs, în aula ”Simion Florea Marian” a colegiului, s-a desfășurat fesivitatea de premiere a întrecerii, prilej cu care organizatorii și inspectorul școlar pentru matematică, prof. Angelo Cătălin Bărbuță, au felicitat toți concurenții, subliniind adevărul conform căruia asumarea competiției este succesul inițial. Cu mult mai meritate decât valoroase, premiile au fost acordate de Asociația Profesioniștilor CNSCM.

Dintre elevii suceveni s-au remarcat:

Clasa a IV-a

NUME ȘI PRENUME ȘCOALA DE PROVENIENȚĂ PROFESOR ÎNDRUMĂTOR Distincție
MEDVICHI DARIUS Școala Gimnazială Nr.10 Suceava Beldeanu Mihaela Alexandra Premiul I
PĂTRU ALEXIA Școala Gimnazială Nr. 1 Gura Humorului Cojocaru Crina Premiul al II-lea
GAGEA COSMIN ANDREI Școala Gimnazială Nr.10 Suceava Beldeanu Mihaela Alexandra Premiul al III-lea
MIHALCEA IUSTIN Șc. Gimnazială Petru Comarnescu Manoliu Rodica  Elena Mențiunea I
BODNARAȘEC ANASTASIA Școala Gimnazială Ipotești Popescu Elena Mențiunea a II-a
PINTILIE LUCA Școala Gimnazială Nr. 1 Suceava Morhan Raluca Mențiunea a II-a
TCACIUC BEATRICE ECATERINA Școala Gimnazială „Sf. Ioan cel nou de la Suceava” Gherasim Alina Mențiunea a II-a
HAUCA DIANA MARIA Școala Gimnazială Nr. 1 Gura Humorului Cojocaru Crina Mențiunea a III-a
GOTCU SEBASTIAN Școala Gimnazială Nr. 1 Gura Humorului Cojocaru Crina Mențiunea a IV-a
IEREMCIUC NICOLETTA – MARIA Școala Gimnazială Șerbăuți Marici Cristina-Dorina Mențiunea a IV-a
ONOI MARIA Șc. Gimnazială Petru Comarnescu Manoliu Rodica  Elena Mențiunea a IV-a
POP ȘTEFAN Școala Gimnazială Nr. 1 Suceava Morhan Raluca Mențiunea a IV-a
TĂNASĂ LUCA-IANIS Școala Gimnazială „Ion Irimescu” Fălticeni Pavel Maria Mențiunea a IV-a
DRANCA ȘTEFAN VASILE Școala Gimnazială Nr. 1 Suceava Morhan Raluca Mențiunea a V-a
FILIP FLOREA-CRISTIANA Școala Gimnazială Nr.4 Vatra Dornei Dranca Antonia Alexandra Mențiunea a V-a
NISTOR DAVID ALEXANDRU Școala Gimnazială Nr. 1 Suceava Morhan Raluca Mențiunea a V-a
PRELUCĂ MEDEEA Școala Gimnazială Nr. 1 Gura Humorului Cojocaru Crina Mențiunea a V-a
TIMOFICIUC ȘTEFAN Școala Gimnazială „Maria Cantacuzino” Horodniceni Cozma Ioana Maria Mențiunea a

V-a

AMARIEI SARA Școala Gimnazială „Ion Irimescu” Fălticeni Cozma Marcela Mențiunea a VI-a
BĂIEȘ ELIZA MARIA Școala Gimnazială Nr. 1 Gura Humorului Cojocaru Crina Mențiunea a VI-a
BOTCOVSCHI MONICA MARIA Școala Gimnazială Nr. 1 Gura Humorului Cojocaru Crina Mențiunea a VI-a
CIURIUC EDWARD Școala Gimnazială Călinești Marteniuc Ionut Mențiunea a VI-a
CORBU DOMȘA ANDREI GABRIEL Școala Gimnazială Nr.10 Suceava Beldeanu Mihaela Alexandra Mențiunea a VI-a
COZMA MARA Școala Gimnazială „Sf. Ioan cel nou de la Suceava” Gherasim Alina Mențiunea a VI-a
DIACONU ANASTASIA MARIA Școala Gimnazială Nr. 1 Suceava Morhan Raluca Mențiunea a VI-a
OPAIȚ MIRUNA IOANA Școala Gimnazială Nr. 1 Suceava Morhan Raluca Mențiunea a VI-a
RUSU ANISIA Școala Gimnazială Nr. 1 Gura Humorului Cojocaru Crina Mențiunea a VI-a
STRUGARU OLGA- TEODORA Școala Gimnazială „Ion Creangă” Suceava Flandorfer Daciana-Alina Mențiunea a VI-a

 

Clasa a V-a

HUEANU AIRINEI MAYA Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava Alexa Raluca Crisantha Mențiunea I
SPÎNU TUDOR-ANDREI Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava Alexa Raluca Crisantha Mențiunea I
MORUZ DAVID CRISTIAN Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava Alexa Raluca Crisantha Mențiunea a

II-a

 

Clasa a VI-a

URICIUC IOAN Școala Gimnazială ”George Voevidca” Câmpulung Moldovenesc Tudose Georgeta Anca, Cioltan Elena Larisa Premiul al

III-lea

ȘTIRBU TOMA DIMITRIE Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava Alexa Raluca Crisantha Mențiunea I
HUDEMA LUCA IOAN Scoala Gimnazială Nr. 3 Suceava Marchitan Claudia Mențiunea a IV-a

 

Clasa a VII-a

AMORĂRIȚEI TUDOR Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava Alexa Raluca Crisantha Premiul al

III-lea

GRĂDINARIU ANASTASIA Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava Alexa Raluca Crisantha Mențiunea I
APOPEI IRINA ȘTEFANIA Școala Gimnazială „Miron Costin” Suceava Cionca Dorina Mențiunea a III-a

 Clasa a VIII-a

PALAGHIANU DAVID Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava Alexa Raluca Crisantha Premiul I
MITROFAN ALEXIA Scoala Gimnazială Nr. 3 Suceava Apostol Felicia Premiul al

II-lea

MACOVEICIUC SABRINA GIULIA Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava Alexa Raluca Crisantha Mențiunea a

II-a

Clasa a IX-a

POINARU RAREȘ AUREL Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava Amorăriței Cristian Premiul I
CORDUNEANU EDUARD-IONUȚ Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava Amoraritei Cristian Premiul al

II-lea

 
APARASCHIVEI TUDOR ANDREI Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava Cristian Amoraritei Mențiunea a

II-a

BULIGA SEBASTIAN IONUȚ Colegiul Național Militar „Ștefan cel Mare” Câmpulung Moldovenesc Cerbu Vladimir Mențiunea a

II-a

Clasa a X-a

POPA MAGDA IULIA Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava Popescu Dan Premiul al

III-lea

LASLĂU ANTONIO LUCA Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava Popescu Dan Mențiunea a III-a

Clasa a XI-a

BURCĂ PAUL Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava Scutaru Constantin Premiul I
MOCREI BOGDAN Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava Amorăriței Cristian Premiul al

III-lea

ISPIR ALEXANDRU Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava Scutaru Constantin Mențiunea I
DULGHERIU SANDRA Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava Amorăriței Cristian Mențiunea a

II-lea

MOLDOVAN MAYA MARIA Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava Amoraritei Cristian Mențiunea a

III-lea

Clasa XII-a

POPA MARIA Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava Marchitan Marius Premiul I
ORZA ȘERBAN Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava Marius Marchitan Premiul al

II-lea

BUCEAC IONUȚ Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava Cristian Amorăriței Mențiunea I

 

Vezi si

Ion Lungu: Lucrăm contracronometru pentru a putea finaliza creșa mare din Burdujeni la începutul lunii septembrie

Din cauza diferenței mari de nivel, deocamdată se impune ridicarea unui zid de sprijin de …