Monday , May 13 2024

Silvicultorii suceveni, premiaţi la competiţiile sportive de la Băile Felix

Vasile Vlăişan a obţinut locul I la tenis de masă în cadrul Festivalului Internaţional al Silvicultorilor de la Băile Felix, de săptămâna trecută, Nicu Andronic a venit cu premul II la table, iar echipa de fotbal a obţinut locul IV

Săptămâna trecută, în perioada 4-7 septembrie a avut loc Festivalul Internaţional al Silvicultorilor, la care au participat aproape 300 de silvicultori din România, Turcia, Polonia, Ucraina, Republica Moldova, Ungaria şi Bosnia-Herţegovina. In cadrul ediţiei din acest an a evenimentului au avut loc atât competiţii sportive, lansări de carte şi expoziţii cât şi activităţi şi discuţii pe teme silvice la care au participat reprezentanţii Consiliului Silvicultorilor Europeni, experţi forestieri din Europa şi specialişti silvici din ţările participante. In cadrul compeţiilor sportive sucevenii s-au remarcat şi în acest an. Silvicultorul Vasile Vlăişan de la Ocolul Silvic Falcău, a reprezentat Direcţia Silvică Suceava la concursul de tenis de masă şi a obţinut locul I în cadrul competiţiei. “A fost greu, am început cu o înfrângere însă am reuşit să câştig restul partidelor şi astfel am obţinut acest premiu” a declarat câştigătorul. La 46 de ani ai săi, Vasile Vlăişan, de loc din Vicovu de Jos, este o mândrie a Direcţiei Silvice având în vedere că nu a venit acasă fără premiul întâi nici de la celelalte două ediţii, din 2013 şi 2012, ale festivalului. De asemeni, campionul Direcţiei Silvice Suceava la tenis de masă îşi propune să cucerească podiumul şi la viitoarele concursuri ale silvicultorilor care se vor desfăşura în Croaţia şi Ungaria. Un alt premiu al acestui Festival Internaţional al Silvicultorilor a fost adus la Suceava de către inginerul Nicolae Andronic din carul DS Suceava, care a obţinut locul II la concursul de table. Nici echipa de fotbal a instituţiei sucevene nu s-a lăsat mai prejos. Deşi competiţia la fotbal a fost foarte strânsă între cele 18 echipe participante, echipa suceveană a obţinut locul IV în cadrul concursului, după ce a pierdut finala mică în faţa echipei din Vrancea. Decernarea premiilor a avut loc sâmbătă seară, pe 6 septembrie, la ceremonia de premiere participând ministrul Apelor, Pădurilor şi Pisciculturii, Doina Pană, secretarul se stat al Departamentului Ape şi Păduri, suceveanul Cătălin Diaconescu, directorul general al Regiei Naţionale a Pădurilor, Adam Crăciunescu şi liderul de sindicat Romsilva, Marian Stoicescu. (I.M)

Șofer din Vicov, beat cui de dimineață, prins de radar conducând cu 123 km/h prin localitate și depășind pe linie continuă

Duminică dimineață, în jurul orei 09:41, pe str. Ștefan cel Mare în localitatea Bivolăria – …