Tuesday , May 14 2024

Rapidul a ratat calificarea în optimile Cupei României

Formaţia suceveană a părăsit competiţia în faza şaisprezecimilor de finală, după ce a pierdut miercuri seara, pe stadionul Areni, în faţa a aproape 3.000 de spectatori, cu scorul de 0-2, în faţa celor de la FC Braşov. Ene şi Letan au asigurat calificarea “stegarilor” prin două goluri marcate în ultimul sfert de oră al partidei

Cupa. Rapid - Brasov [800x600]

Rapidul a ratat şansa de a fi prezentă pentru al doilea an consecutiv în optimile de finală ale Cupei României, formaţia antrenată de Bogdan Tudoreanu părăsind competiţia în şaisprezecimi după ce a pierdut miercuri seara, pe stadionul Areni, cu scorul de 0-2, în faţa Braşovului.

Venită în nordul Moldovei cu gânduri clare de calificare mai departe, gruparea de sub Tâmpa a început dezinvolt întâlnirea, trecându-şi în cont prima ocazie de gol în minutul 5, când portarul Hânţescu a închis bine unghiul la un şut trimis de Ene din interiorul careului. Cu aproape 3.000 de spectatori în spate, o asistenţă record pe stadionul Areni în actualul sezon, “ceferiştii” au replicat în minutul 13, printr-un şut anemic trimis de Edy Sandu, după ce cu o fază înainte au solicitat în zadar penalty la un presupus henţ în careu comis de Ionuţ Puţanu.

Minutul 31 a consemnat şi cea mai mare şansă de gol din prima repriză. Ene a preluat pe piept în careu, a încercat o execuţie din opt metri pe lângă Hânţescu, dar mingea s-a scurs milimetric pe lângă bară din stânga a porţii sucevene. Vizibili agasaţi de presingul braşovenilor, rapidiştii au ajuns din nou în poziţie de finalizare abia în minutul 37, când Bălan a reuşit o fază frumoasă pe partea dreaptă, a centrat în mijlocul careului, dar Jitariuc a trimis peste poartă din voleu.

In jumătatea cealaltă de teren, Matei l-a păcălit pe neexperimentatul Tăutianu, a pătruns în careu, dar a fost dezechilibrat în momentul şutului de un umăr sănătos pus de Ciobanu. Nimic la nimic la pauză.

Rămasă fără vârful de lance, Enciu părăsind terenul la jumătatea primei reprize din cauza unei accidentări la gleznă, formaţia suceveană nu a mai avut niciun fel de consistenţă în atac după pauză.

In schimb, au început să se înmulţească ocaziile la poarta lui Hânţăscu, Matei, în două rânduri, şi Moraru, trecând pe lângă deschiderea scorului în primul sfert de oră de la reluarea jocului. De partea cealaltă, gazdele şi-au încercat tirul de la distanţă, dar şutul frumos expediat de Sfrijan a fost respins din vinclu,de portarul Mutu.

Marius Matei şi-a continuat sarabanda ratărilor, fostul atacant de pe Areni reuşind printre altele să nimească şi bara, în minutul 69, după ce a scăpat spre poarta “ceferiştilor” la o fază suspectă de off-side.

Inevitabilul avea să se producă în minutul 75, când acelaşi Matei a plecat cu o minge la picior de la mijlocul terenului, a pătruns pe un spaţiul liber în banda dreaptă, a centrat perfect pe linia careului mic, iar colegul său din atac, Ene, a înscris cu capul pentru scorul de 0-1.

Un gol meritat pentru “stegari”, care au tranşat soarta calificării în minutul 81, când Rusu a avut o cursă de 40 de metri pe banda stângă, a centrat în faţa porţii pentru Letan, care a făcut 0-2 la prima atingere de balon şi i-a trimis pe fanii suceveni spre poarta de ieşire.

Ce n-au reuşit “ceferiştii” preţ de o repriză, adică să pună cu adevărat în pericol poarta lui Mutu, au reuşit fundaşii braşoveni în minutele de final: o fază de cascadorii râsului, la care Poverlovici era să-şi înscrie un tonto-autogol după ce a fost lovit de o minge degajată de un coleg.

Rapid Suceava – FC Braşov s-a terminat cu un rezultat just: 0-2. A câştigat echipa mai bună, mai experimentată, mai periculoasă în atac.

Rapid CFR Suceava: Hânţăscu – D. Bălan, S. Ciobanu, Tăutianu, Semeghin – Jitariuc, Onciu, Sfrijan, Vrabie (’79 Sumanariu) – Sandu (’51 Golofca), M. Enciu (‘26 M. Negru). Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

FC Braşov: D. Mutu – Al. David, I. Puţanu, Hlinca, Perju – Bg. Rusu, Poverlovici, S. Moraru (’86 V. Munteanu), Vl. Olteanu – M. Matei (’80 Letan), D. Ene (’84 H. Popa). Antrenor: Adrian Szabo.

Rezultate şi programul şaisprezecimilor de finală din Cupa României:

UTA Arad – Pandurii Târgu Jiu 1-1 (2-4, după penaltyuri)

Bucovina Pojorâta – ASA Târgu Mureş 1-4

CS Baloteşti – CFR Cluj 0-0 (0-1, după prelungiri)

Viitorul II Constanţa – Academica Clinceni 2-1

ACS Berceni – CSMS Iaşi 1-1 (3-5, după penaltyuri)

CSM Râmnicu Vâlcea – Poli Timişoara 0-2

Rapid CFR Suceava – FC Braşov 0-2

FCM Baia Mare – FC Voluntari 1-0

CS Mioveni – FC Botoşani 1-2

Unirea Brânceni – Astra Giurgiu 0-5

SC Bacău – CSU Craiova 1-1 (6-4, după penaltyuri)

Ripensia Timişoara – Viitorul Constanţa (aseară)

Unirea Tărlungeni – Petrolul (aseară)

Astăzi:

ora 16.30: FCM II Târgu Mureş – Concordia Chiajna

ora 16.30: Dacia Unirea Brăila – Dinamo (Digi Sport / Dolce Sport / Sport.ro)

ora 20.30: Universitatea Cluj – Steaua (Digi Sport / Dolce Sport/ PRO TV)

În caz de egalitate după 90 de minute regulamentare de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare de la 11 metri. (Dănuţ CHIDOVET. Foto: Codrin MALES)

Șofer din Vicov, beat cui de dimineață, prins de radar conducând cu 123 km/h prin localitate și depășind pe linie continuă

Duminică dimineață, în jurul orei 09:41, pe str. Ștefan cel Mare în localitatea Bivolăria – …