Final de telenovelă: Rapid Suceava a rămas în Liga a II-a

Fotbal. Sportul - Rapid (1)

Echipa suceveană a scăpat în mod oficial de retrogradare, după ce a câştigat ieri, cu scorul de 5-2, în faţa celor de la Sportul Studenţesc, într-un meci disputat în Giuleşti şi care a contat pentru penultima etapă a Ligii a II-a.  “Alb-vişiniii” şi-au asigurat victoria prin golurile marcate de Sava (‘16), Chiriac (’38 – penalty), Semeghin (‘41), Negru (‘82), plus un autogol a lui Buliga (‘46). Sportul a redus din diferenţă prin două lovituri libere transformate de Ferfelea, în minutele 23 şi 74. ‘Ceferiştii” au evoluat din minutul 23 cu un jucător mai puţin pe teren, după eliminarea portarului Zăvoi. In urma victoriei de ieri, Rapid a acumulat 27 de puncte şi a terminat campionatul pe locul 10. “Important este că ne-am îndeplinit obiectivul. S-a terminat un sezon greu pentru noi, cu bani puţini şi multe neajunsuri”, a declarat antrenorul Bogdan Tudoreanu. Jucătorii au vacanţă până pe 8 iulie

Rapid Suceava a alungat definitiv fantoma retrogradării de pe Areni. “Ceferiştii” au rămas în Liga II-a, după ce au câştigat ieri, cu scorul de 5-2, în faţa celor de la Sportul Studenţesc, într-un meci disputat pe stadionul din Giuleşti şi care a contat pentru penultima etapă a sezonului 2012/2013.
Condamnată să câştige, echipa suceveană a luat cu asalt poarta gazdelor încă din debutul jocului, dar I. Plămadă a ratat întâlnirea cu mingea la o centrare trimisă de Negru. Oaspeţii aveau să deschidă scorul în minutul 16, când Semeghin a executat perfect un corner de pe partea dreaptă, iar Sava a înscris cu o lovitura de cap. Jocul avea să ia însă o întorsătură neaşteptată la jumătatea primei reprizei, când Zăvoi a ieşit în întâmpinarea lui Paţurcă, a blocat mingea cu mâna dincolo de limita careului mare, iar centralul Sebastian Colţescu i-a arătat direct cartonaşul roşu portarului “ceferist”, considerând că a comis henţ în postura de ultim apărător. Lovitura liberă rezultată a fost transformată impecabil de Ferfelea, care nu i-a dat nicio şansă nou-intratului Niga, aflat la debutul în Liga a II-a între buturile Rapidului.
“Alb-vişiniii” au pus punct şi au luat-o de la capăt, reuşind să revină în avantaj în minutul 38, în urma unui penalty obţinut de Semeghin şi transformat cu siguranţă de Chiriac. Mai mult, două minute mai târziu, echipa suceveană s-a desprins pe tabela de marcaj datorită unui gol semnat de acelaşi Semeghin, care a preluat o minge în interiorul careului, a pivotat pe lângă un fundaş şi a înscris peste portarul Vâlceanu, stabilind totodată şi scorul pauzei la 3-1 pentru Rapid.
Trupa antrenată de Marin Barbu şi Bogdan Tudoreanu a păstrat turaţia în partea secundă, iar în primul minut de la reluarea jocului s-a desprins la trei goluri, în urma unei faze norocoase în care Semeghin a şutat la poartă, Vâlceanu a respins fix în picioarele nou-intratului Buliga, de unde mingea s-a dus în plasa “studenţilor”. Rapidiştii puteau marca din nou în minutul 57, când Sava a trimis o boltă cu capul, dar balonul a căzut pe transversală. De partea cealaltă, trupa patronată de Vasile Siman a replicat prin ultimul mohican rămas în Regie, atacantul Ferfelea, care avea să-şi treacă în cont dubla în minutul 74, în urma unui noi lovituri libere executată perfect, de această dată de la circa 22 de metri. Struniţi din tribunele Giuleştiului de “Magiun”, sucevenii au închis tabela în minutul 82, când Doboş a pasat în adâncime pentru Negru, vârful oaspeţilor s-a descotorosit de fundaşii adverşi, l-a fentat pe Vâlceanu şi a înscris cu poarta goală.
Scor final 5-2, iar rapidiştii îşi varsă astfel toată frustrarea acumulată în ultimele patru săptămâni, săptămâni în care au cheltuit bani aiurea, s-au antrenat pe când alţii erau deja în vacanţă, au fost purtaţi pe drumuri şi pe culoarele Federaţiei. In urma victoriei de ieri, echipa suceveană a acumulat 27 de puncte, a terminat campionatul pe locul 10 în clasamentul seriei şi a trimis Chindia Târgovişte în Liga a III-a. Fotbal. Sportul - Rapid (2)
Sportul Studenţesc: Vâlceanu – Baniţă (’46 Buliga), C. Mihai, Riţă, Dumitrescu – Văduva (’53 Sumudică), Barbu, Olaru (’78 Cârjan), Mareş – Ferfelea, Paţurcă. Antrenor: Virgil Andronache.
Rapid CFR Suceava: Zăvoi – Bălan, Fl. Plămadă, Sava, Semeghin – Doboş, Velescu, Sumanariu, Chiriac (’87 Vornicu) – Negru (’87 Homneac), I. Plămadă (’23 Niga). Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

Tudoreanu: “Important este că ne-am îndeplinit obiectivul”

La finalul meciului din Giuleşti, antrenorul Bogdan Tudoreanu s-a declarat mulţumit de faptul că rapidiştii şi-au îndeplinit obiectivul, acela de rămâne în Liga a II-a. “A fost un meci pe care l-am controlat autoritar. Am început bine jocul, am marcat repede, apoi a venit acea eliminarea a lui Zăvoi, nejustificată după părerea mea. A trebuit să o luăm de la capăt cu un om în minus, dar băieţii s-au mobilizat foarte bine şi am obţinut o victorie lejeră. Important este însă că ne-am îndeplinit obiectivul. S-a terminat un sezon greu pentru noi, cu bani puţini şi multe neajunsuri”, a declarat antrenorul Bogdan Tudoreanu.

Tehnicianul “ceferiştilor” şi-a fi dorit ca echipa să câştige mai multe puncte în meciurile de pe Areni. “Păcat de suporterii noştri. Ne-am fi dorit să obţinem mai multe puncte din jocurile de pe Areni, să plece lumea mulţumită acasă. De acum sperăm să le dăm mai multe momente de satisfacţie în sezonul viitor”, a precizat Tudoreanu.

Vacanţă de doar zece zile, cu buzunarele goale

Jucătorii rapidişti vor avea parte de vacanţă de doar zece zile, reunirea lotului fiind programată pe 8 iulie. “Sperăm să le putem achita băieţilor o parte din restanţele salariale, să se bucure şi ei de această vacanţa de zece zile”, a spus la final Bogdan Tudoreanu. (Dănuţ CHIDOVET)

Trei elevi de la Școala Gimnazială nr. 4 Suceava, premiați la etapa națională a Olimpiadei de Limba și Literatura Română pentru ciclul gimnazial

Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română pentru ciclul gimnazial a avut loc în perioada …