Sunday , April 28 2024

CUPA BUCOVINEI, competiția anuală de fotbal a avocaților, și-a desemnat câștigătorii

28 de barouri din țară au participat la finalul săptămânii trecute la competiția organizată de Baroul Suceava și de Asociația “Avocați din Bucovina”. Turneul a fost câștigat de echipa Baroului Cluj,  care a învins în finală echipa Baroului Timiș. Finala a fost arbitrată de arbitrul international Sebastian Gheorghe, iar lovitura de începere a meciului a fost data de Președintele UNBR Traian Briciu și de marele fotbalist sucevean Dorin Goian.

În perioada, 4-7 mai 2023, Baroul Suceava și Asociația “Avocați din Bucovina” a organizat competiția sportivă anuală de fotbal a avocaților, sub denumirea “Cupa Bucovinei”.

Meciurile s-au desfăşurat la Complexul „Civica Sport Center” și Conacul Domnesc din municipiul Suceava în perioada 5-6 mai 2023.

S-au întrecut 28 de barouri din țară, în prezența a aproximativ 450 de oaspeți din țară și a numeroși invitați, decani și membri ai Consiliului Uniunii Naționale a Barourilor din România.

Lovitura de începere a competiției a fost data de prefectului județului Suceava, Alexandru Moldovan.

Competiția a fost câștigată de echipa Baroului Cluj, care a învins în finală echipa Baroului Timiș.   Finala a fost arbitrată de arbitrul international Sebastian Gheorghe, iar lovitura de începere a meciului a fost dată de Președintele UNBR Traian Briciu și de marele fotbalist sucevean Dorin Goian.

Podiumul competiției a fost următorul: Locul I Baroul Cluj, Locul II Baroul Timiș și Locul III Baroul Iași.

Premiul pentru cel mai bun jucător a fost acordat avocatului  Ovidiu Vancea din Baroul Timiș, iar premiul pentru cel mai bun portar, avocatului Puiu Nan Rareș Sebastian din Baroul Brasov.

Trofeul fair play al turneului a fost decernat echipei Baroului Sibiu.

Echipa Baroului Suceava, care a fost organizatoarea competiției, s-a situat pe un merituos loc IV.

”Consiliul Baroului Suceava aduce mulțumiri echipei organizatoare, formată din avocați ai Baroului Suceava care au făcut posibilă  această manifestare ce s-a bucurat de un succes remarcabil. Menționăm cu mândrie numele acestora: av. Ștefan Gudula, av. Apetrei Ovidiu, av. Mihai Gudula, av. Sebastien Sofronie, av. Dragoș Vargan,, av. Paul Vargan, av. Alexandru Maerean, av. Alexandru Cojocaru, av. Cătălin Maerean, av. Ionuț Bulboacă, av. Laurian Ostaficiuc, av. Marius Păvăluc, Dîmbu Bogdan și av. Grosu Vlad, av. Ștefănoaia Mihai, av. Ilisei Alexandru.

Ne-au ajutat și le mulțumim, de asemenea, avocații tineri, prezenți în stafful competiției: av. Ene Patricia, av. Bianca Aboroencei, av. Bianca Sofian, av. Denisa Nimigean, av. Gabriel Corduneanu, av. Maierean Daniel, av. Dorin Tipa și av. Cosmin Pricopiuc. Competiția a fost organizată impecabil cu ajutorul AJF Suceava și adresăm mulțumiri pe această cale domnului Ciprian Anton,  președinte, și Șuleru Gabriel, secretar general al AJF Suceava”, a transmis avocatul Liviu Mihai, Decanul Baroului sucevean.

Festivitatea de premiere şi banchetul organizat în cinstea oaspeţilor au avut loc în seara zilei de 6 mai,  la Pensiunea „La Filuţă” din Mălini, județul Suceava, în prezența sculptorului Mircea Dăneasa, care a creat trofeul competiției Bucovina Inaripată ce a fost oferit câștigătorilor.

”Asociația Avocați din Bucovina a reușit să organizeze competiția cu sprijinul a numeroși sponsori, firme din Bucovina, precum și cu sprijinul Uniunii Naționale a Barourilor din România, cărora le mulțumim și pe această cale. Transportul invitaților a fost asigurat de TASA INVEST IMOBILIARE, iar asistența medicală de către Crucea Roșie Suceava. Imnul competiției a fost compus de ViKloth și Teodora de la Trupa 9, cărora le transmitem mulțumiri cordiale”, a ținut să menționeze avocatul Liviu Mihai. (O.S.)

România a cucerit aurul la 8+1 feminin la Europenele de canotaj din Ungaria

România a cucerit medaliile de aur la feminin în proba regină a canotajului, 8+1, duminică, …