Bucovina Rădăuți are punctaj maxim după primele două meciuri de campionat

Echipa antrenată de Florin Cristescu a bifat a doua victorie de la startul Ligii a III-a, după ce s-a impus vineri, pe terenul celor de la CSM Pașcani, cu scorul de 2-1, prin golurile marcate de Stoian (penalty) și Ungurianu (foto)

Bucovina Rădăuți s-a impus vineri, pe terenul celor de la CSM Pașcani, cu scorul de 2-1 și are punctaj maxim după disputarea primelor două etape din sezonul regular al Ligii a III-a.

Contrar calculelor hârtiei, gruparea pășcăneană a deschis scorul în prologul etapei în minutul 37, când Mercaș, lansat cu o pasă lungă în adâncime, i-a evitat pe fundașii rădăuțeni și l-a învins pe Butnariu cu un șut plasat de la 14 metri pentru 1-0 la pauză.

Echipa antrenată de Florin Cristescu a început excelent repriza secundă, reușind să egaleze prin Stoian, care a transformat în minutul 47 un penalty obținut de căpitanul Plămadă.

Formația rădăuțeană a preluat conducerea pe tabelă în minutul 68, printr-o superexecuție a lui Ungurianu, care a marcat cu un șut în vinclu de la aproximativ 25 de metri.

Pe final, Butnariu și-a salvat în două rânduri echipa de la gol, Plămadă a mai ratat o ocazie mare la poarta gazdelor, iar CSM Pașcani – Bucovina Rădăuți s-a terminat 1-2.

Bucovina Rădăuți: Butnariu – Chiseliță, Sumanariu, Forizs, Coajă, Dumea, Săhlean, Stroe, Ungurianu, Plămadă, Stoian. Antrenor: Florin Cristescu. Pe parcurs au mai intrat: Şpac și C. Coroamă.

În runda viitoare, Bucovina Rădăuți va primi sâmbătă, pe stadionul Municipal, replica principalei favorite la câștigarea seriei, Ceahlăul Piatra Neamț. (Dănuț CHIDOVEȚ. Foto: Cristian PLOŞCEAC),

Lemn confiscat în valoare de 585.000 lei și amenzi de 556.000 lei aplicate luna trecută de Garda Forestieră Suceava

În luna martie 2024 personalul Gărzii Forestiere Suceava a efectuat în total un număr de …