Tuesday , April 30 2024

Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului WTA 1000 de la Toronto

Simona Halep a învins-o pe elvețianca Jill Teichmann (sportivă care o eliminase pe Anett Kontaveit, a doua favorită), într-un meci în care jocul a fost mult influențat de vântul puternic.

Fosta lideră WTA a obținut victoria după o oră și jumătate de joc, scor 6-2, 7-5, în optimile turneului National Bank Open de la Toronto.

După un prim set câștigat în siguranță de româncă, Jill Teichman a ridicat nivelul, astfel că ambele sportive au etalat un joc intens, cu puține erori și puține șanse de break.

Simona a reușit desprinderea abia la 5-5, apoi a închis partida cu ceva emoții pe serviciul ei.

În sferturile competiției de categorie „WTA 1000”, Simona Halep va da peste Cori Gauff (favorită 10), după ce sportiva din SUA a trecut de Aryna Sabalenka (Belarus, favorită 6), scor 7-5, 4-6, 7-6(4), după un meci de 3 ore.

Prin calificarea în sferturi, Simona Halep și-a asigurat un premiu în valoare de 61.300 de dolari și 190 puncte în clasamentul WTA.

Traseul virtual al Simonei Halep la turneul de la Toronto
Turul I: 6-0, 6-2 vs Donna Vekic

Turul II: 6-4, 6-2 vs Shuai Zhang

Optimi: 6-2, 7-5 vs Jil Teichman

Sferturi: Cori Gauff

Semifinale: Jessica Pegula / Camila Giorgi / Yulia Putintseva

Finală: Iga Swiatek / Maria Sakkari / Belinda Bencic / Garbine Muguruza / Karolina Pliskova / Bianca Andreescu.

Şase canotori suceveni au câștigat în acest week-end medalii de aur la Campionatul European din Ungaria

România a cucerit în premieră o medalie de aur în proba masculină de dublu vâsle …