WTA: Simona Halep, jucătoarea lunii februarie. Românca a reuşit şi lovitura lunii

halep-dubai

Simona Halep, locul 3 WTA, câştigătoare a ultimei ediţii a turneului Premier 5 de la Dubai, a fost desemnată jucătoarea de tenis a lunii februarie, într-o anchetă desfăşurată pe site-ul oficial al WTA.

Simona Halep a obţinut 73% din voturi, iar celelalte două nominalizate, Lucie Safarova şi Andrea Petkovic, au obţinut 15%, respectiv 12% din voturi.

Rezultate finale „Jucătoarea lunii februarie”

1. Simona Halep (73%)
2. Lucie Safarova (15%)
3. Andrea Petkovic (12%)

Totodată, Simona Halep s-a impus și în lupta pentru lovitura lunii februarie. Un punct câştigat de româncă în meciul cu sportiva cehă Daniela Hantuchova, în cadrul turneului de la Dubai, a fost votat de 47% dintre fani. Halep a fost urmată în acest clasament de poloneza Agnieszka Radwanska, 42%, de rusoaica Ekaterina Makarova, cu 5%, şi Alize Cornet, 4%.

Rezultate finale „Lovitura lunii februarie”

1. Simona Halep (47%)
2. Agnieszka Radwanska (42%)
3. Ekaterina Makarova (5%)
4. Alize Cornet (4%)
5. Victoria Azarenka (2%)

La 21 februarie, Simona Halep a câştigat al zecelea trofeu din carieră, al doilea de categorie Premier 5, după ce a învins-o, cu scorul de 6-4, 7-6 (4), pe jucătoarea cehă Karolina Pliskova, locul 18 WTA şi cap de serie numărul 17, în finala turneului de la Dubai.