Wednesday , April 24 2024

Victorie formidabila pentru Andreea Mitu la Roland Garros: A eliminat-o pe Pliskova

mitu

Andreea Mitu a reusit joi una dintre cele mai surprize ale turneului de la Roland Garros.

Tenismena noastra, aflata pe locul 99 in ierarhia WTA, s-a calificat in turul III dupa ce-a invins-o in runda a doua pe favorita numarul 12, cehoaica Karolina Pliskova, in trei seturi, scor 2-6, 7-6, 6-4.

Partida dintre cele doua a durat doua ore si 20 de minute si a fost una extrem de spectaculoasa si surprinzatoare.

Pliskova, una dintre cele mai in forma jucatoare din acest an, a inceput excelent meciul si a intrat in posesia primului set dupa numai 21 de minute!

Andreea a reusit insa sa echilibreze partida, iar setul doi a ajuns la tie-break, unde sportiva noastra s-a impus cu 7-5.

Am ajuns astfel in setul trei, acolo unde reprezentanta noastra a jucat formidabil si s-a impus cu 6-4.

Dupa calificarea in turul III, Andreea si-a asigurat un cec in valoare de 85.000 de euro si 130 de puncte in clasamentul WTA.

In runda a treia, Andreea Mitu, aflata in premiera in aceasta faza a competitiei, o va intalni pe italianca Francesca Schiavone (locul 92 WTA), care in turul doi a invins-o dupa un meci maraton de aproape patru ore pe Svetlana Kuznetsova, scor 6-7, 7-5, 10-8.

Data si orele la care vor juca Irina Begu si Andreea Mitu in turul III la Roland Garros vor fi anuntate vineri de organizatori.

CSU Suceava este finalistă în Campionatul Național pentru tineret

CSU Suceava s-a calificat în finala Campionatului Național de handbal masculin pentru tineret, după ce …