Friday , March 29 2024

Universitatea, victorie scontata cu Dinamo Brasov

N forma]ia sucevean\ s-a impus `n fa]a dinamovi[tilor cu scorul de 33-27 (18-13), `ntr-un meci disputat s=mb\t\, la Sf=ntu Gheorghe n “am întâlnit o echip\ ambi]ioas\, care ne-a pus destule probleme, dar am reu[it s\ ne facem jocul [i s\ câ[tig\m un meci foarte important”, a declarat directorul tehnic Petru Ghervan n autor a opt goluri `n poarta bra[ovean\, interul Adrian Chiru] a fost cel mai bun marcator al “studen]ilor” n Universitatea a urcat pe locul 3 `n clasamentul Ligii Na]ionale, `naintea derbyului de vineri cu UCM Re[i]a

Universitatea  a bifat s=mb\t\ a patra victorie `n actualul sezon al Ligii Na]ionale. Echipa antrenat\ de Leonard Bibirig s-a impus, cu scorul de 33-27,`n fa]a celor de Dinamo Bra[ov, `ntr-un meci disputat `n Sala Sporturilor din Sf=ntu Gheorghe [i care a contat pentru runda a V-a.
Aflat\ `n lupta pentru revenirea pe podiumul clasamentului, forma]ia sucevean\ a `nceput furibund jocul contra dinamovi[tilor, lu=nd un avans de patru goluri `nc\ din primele [apte minute, scor 1-5. ~n ciuda timeout-ului cerut de tehnicianul bra[ovenilor, Eliodor Voica, “studen]ii” [i-au continuat asediul la poarta gazdelor, termin=nd primul sfert de or\ al jocului cu un avantaj de [ase goluri, scor 4-10.  Ajutat\ de trasoarele lui Adrian Chiru], autor a opt goluri `n partida de s=mb\t\, Universitatea [i-a p\strat un ecart confortabil p=n\ la finalul primei reprize, “alb-alba[trii” `ntr=nd la pauz\ la ad\postul a cinci reu[ite, scor 13-18.
Condus\ din teren de Mihai Cojocea, care avea s\ perforeze poarta sucevean\ de 13 ori, Dinamo a revenit miraculos `n meci odat\ cu repriza a doua, reu[ind s\ restabileasc\ egalitatea `n minutul 39, scor 21-21. Speria]i parc\ de propria lor metamoforz\, ardelenii au cedat repede ini]iativa, iar pe fondul numeroselor gre[eli individuale comise `n tab\ra advers\, Universitatea s-a distan]at din nou la patru goluri, la intrarea `n ultimele zece minute de joc, tabela indic=nd 24-28. Ultimele secven]e ale meciului au fost gestionate perfect de trupa lui Leonard Bibirig, golurile reu[ite pe final de nou-intratul Mihu] Pancu asigur=ndu-le sucevenilor o victorie scontat\ `n compania dinamovi[tilor, scor 33-27.
Dinamo Bra[ov: Drenceanu, Bota[ – Cojocea (13 goluri), Capot\ (4 goluri), Purc\rea (3 goluri), B\lu] (2 goluri), Dragnea (2 goluri), Baican (un gol), Bota (un gol), Rona (un gol), Bo[neac. Antrenor: Eliodor Voica.
Universitatea Suceava: Pralea, Andrei – Chiru] (8 goluri), Adomnic\i (6 goluri), Mitrea (6 goluri), Gavriloaia (4 goluri), Bursuc (4 goluri), Pancu (3 goluri), Acatrinei (un gol), Dediu (un gol), Ciubotariu, }u]u, Ilie[. Antrenor: Leonard Bibirig.
La finalul meciului, directorul tehnic al Universit\]ii, Petru Ghervan, a declarat c\ sucevenii au `nt=lnit o echipa ambi]ioas\, `n fa]a c\reia au `ntampinat destule probleme `n a-[i adjudeca victoria. “Am întâlnit o echip\ ambi]ioas\, care ne-a pus destule probleme, dar am reu[it s\ ne facem jocul [i s\ câ[tig\m un meci foarte important. Felicit întraga echip\, care s-a d\ruit exemplar [i a reu[it s\ se impun\, in final. Sper\m s\ continu\m în acela[i ritm, s\ avem aceea[i atitudine [i `n etape viitoare pentru a ne atinge obiectivele”, a declarat Petru Ghervan.
De partea celalt\, goalkeeperul Paul Bota[, consider\ ca Dinamo putea ob]ine un rezultat pozitiv `n compania Universita]ii, dac\ bra[ovenii ar fi comis mai pu]ine erori personale. “Din p\cate, unele gre[eli individuale, ne-au împiedicat s\ ob]inem un rezultat favorabil. Cred îns\ c\ echipa este pe un drum bun [i sper\m ca s\ prindem mai mult curaj, iar în urm\toarele etape s\ realiz\m [i câteva surprize pl\cute”, a declarat Bota[ pentru handbalvolei.ro.
~n urma victoriei de s=mb\t\ de la Sf=ntu Gheorghe, Universitatea a urcat pe locul 3 al clasamentului Ligii Na]ionale, la dou\ puncte `n spatele surprinz\torului lider, HC Odorhei. ~n runda viitoare, echipa sucevean\ va primi pe teren propriu vizita vicecampioanei UCM Re[i]a, `ntr-un meci programat vineri, cu `ncepere de la orele 20.00 [i care va fi transmis `n direct de postul de televiziune Digi Sport.